آموزش تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی سامسونگ

همانطور که میدانید تمامی ماشین های لباسشویی همچنین لباسشویی سامسونگ بعد از گذشت مدت زمانی شروع به ایجاد صداهای عجیب و غریب می کند که علت این صداهای عجیب و غریب می تواند بسیار متفاوت باشد. گاهی ممکن است ماشین لباسشویی شما صدایی شبیه به صدای جت بدهد؟

گاهی ممکن است صدای جیغ مانندی از خود خارج کند و گاهی نیز صدا به قدری زیاد می شود که گوش درو همسایه نیز از این صدا کر می شود.

حال باید بدانید که تمامی این صدا ها دارای یک دلیل مشخصی می باشند که آنهم خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی سامسونگ می باشد.

باید به این موضوع اشاره شود که بلبرینگ در ماشین های لباسشویی 10 سال پیش و الان مشترک می باشد و در هر مدل از ماشین های لباسشویی بلبرینگ وجود دارد. باید بدانید که عملکرد بلبرینگ می باشد که باعث می شود ماشین لباسشویی شما به صورت مطلوب کار کند.

در صورتی که از یک ماشین لباسشویی به صورت پشت سرهم و مداوم استفاده شود در این صورت بلبرینگ ها کهنه و از کار افتاده می شود و شما باید تعویض بلبرینگ را در برنامه های خود قرار دهید.

باید از این موضوع نیز مطلع شوید که با گذشت زمان آب از میان کاسه نمد رد شده و به بلبرینگ ها می رسد و کم کم و به مرور زمان بلبرینگ ها دچار زنگ زدگی می شوند و صداهای عجیب و غریب از خود خارج میکنند.

طول عمر بلبرینگ ها اکثرا 10 سال می باشد و گاهی ممکن است با استفادهی نادرست شما از ماشین لباسشویی تعویض بلبرینگ در کمتر از 10 سال رخ بدهد.

شاید این سوال به ذهنتان برسد که در صورت عدم تعویض بلبرینگ چه بلایی سر ماشین لباسشویی سامسونگ شما می آید؟ باید در پاسخ این سوال به شما بگویم که با نادیده گرفتن این صداها و عدم تعویض به موقع بلبرینگ باعث می شوید سایر قسمت های ماشین لباسشویی شما نیز آسیب ببیند.

در صورتی که شما بلبرینگ های فرسوده ی ماشین لباسشویی را به موقع تعویض نکنید باعث می شود اجزا زیر یک به یک دچار آسیب های جدی شوند. اجزا آسیب پذیر شامل موارد زیر می باشند:

 • نظام
 • نیم دیگ
 • سبد
 • اجزای الکترونیکی

چه چیزی نشان از خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی سامسونگ دارد؟

از جمله علائم شایع ماشین لباسشویی که به شما هشدار میدهد تا تعویض بلبرینگ را در برنامه های خود قرار دهید.

سر و صدا در فرآیند شستشو

سرو صدای حاصل از حرکت ماشین لباسشویی آنهم بعد از چندین سال بعد از استفادهی مداوم از ماشین لباسشویی سامسونگ حاکی از این می باشد که زمان تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی شما رسیده است.

حرکت زیاد بین دیگ داخلی و خارجی

برای مطمئن شدن از این موضوع نیاز می باشد که شما بررسی لازم را انجام دهید. با دقت لازم می باشد تا حرکت دیگ داخلی و خارجی را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار با دست دیگ را بالا و پایین بکنید در صورتی که دیگ ماشین لباسشویی بیشتر از چند میلی جابه جا شد باید بدانید که یاتاقان ماشین لباسشویی به همراه بلبرینگ های داغون شده اند و زمان تعویض بلبرینگ می باشد.

وجود لکه روغن روی لباس ها بعد از شستشو

اگر بعد از هر بار شستشو یلباس های خود با لکه ی روغن روی لباس خود مواجه می شوید باید به فکر تعویض بلبرینگ های ماشین لباسشویی سامسونگ خود باشید. به مرور زمان در صورت نادیده گرفتن این موضوع ماشین لباسشویی شما دچار مشکلات و آسیب های شدیدتری شده و خرابی های زیادی به بار می اورد.

نشتی آب

گاهی نیز شما مشاهده گر نشتی در قسمت بلبرینگ و کاسه نمد خواهید بود که این نشانه نیز به شما هشدار می دهد که بلبرینگ های دستگاه دچار مشکل شده و باید هر چه سریعتر تعویض بلبرینگ صورت بگیرد.

تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ

مشکلات تعویض بلبرینگ لباسشویی

دانستن این موضوع حائز اهمیت می باشد که بلبرینگ در سخت ترین جای ماشین لباسشویی به کار رفته و برای دستیابی به بلبرینگ باید تمامی اجزای دستگاه باز شود و بخش های زیادی از ماشین لباسشویی جدا شود تا بتوان تعویض بلبرینگ را انجام داد.

تعویض بلبرینگ یکی از سخت ترین کار های ممکن در امور تعمیرات ماشین لباسشویی می باشد که حتی خود متخصصان نیز برای انجام این کار بسیار تلاش می کنند پس فکر تعویض بلبرینگ توسط خودتان یک فکر محال می باشد.

باید به این موضوع دقت داشته باشید که تعویض بلبرینگ گاهی باعث آسیب شفت و سه نظام می شود که در این صورت باید کل اجزای پشت ماشین لباسشویی را نو کنید و این برای شما بسیار پر هزینه خواهد بود.

دستیابی به بلبرینگ ماشین لباسشویی سامسونگ کاری بسیار حساس و دقیق می باشد و زمانی که بلبرینگ را پیدا کردید برای خارج کردن بلبرینگ باید بسیار دقیق و ظریف کار کنید تا آسیبی به سایر قطعات نرسد زیرا این آسیب های هزینه های زیادی را برای شما به بار می اورد.

بلبرینگ ها در کجا قرار دارند؟

در ماشین های لباسشویی قدیم و جدید 2 بلبرینگ وجود دارد که در ماشین لباسشویی درب از جلو بلبرینگ در پشت دیگ بیرونی وجود دارد و شما برای دستیابی باید ماشین لباسشویی را کلا باز کنید.

در ماشین لباسشویی های درب از بالا یکی از بلبرینگ ها در محل اتصال شفت و دیگ داخلی قرار دارد و دیگری در سمت درب ورودی.

آموزش نحوه تعویض بلبرینگ

اگر شما یک فرد متخصص و با تجربه در امر تعمیرات ماشین لباسشویی ساسمونگ می باشید به راحتی ممیتوانید با دنبال کردن این مطلب تعویض بلبرینگ انجام دهید و به مشکلی برنخورید و هزینه ی تعمیرات نیز در جیب شما باقی بماند؛ اما اگر شما یک فردی هستید که هیچ مهارتی در این امور ندارید بهتر است از خیر هزینه ها بگذرید و کار را به یک فرد کاردان بسپارید تا هزینه ها ی شما 2 برابر نشود؛ زیرا با اولین اشتباه شما سایر قسمت های دستگاه نیز درگیر می شود و به مشکل بر میخورد.

برای رفع این مشکل بهتر است با متخصصان تعمیراتی سامسونگ سرویس تماس حاصل نمایید و درخواست کمک کنید.

جداسازی اتاقک

 1. برای شروع کار نیاز می باشد تا ماشین لباسشویی را به طور کامل از برق خارج نمایید. تمامی ورودی های آب گرم و سرد را کاملا مسدود کنید. شلنگ های متصل به دستگاه را کلا جدا کنید. برای انجام این کار و قطع تمامی اتصالات نیاز می باشد تا آنها را در جهت خلاف عقربه های ساعت قطع کنید.
 2. برای باز کردن اتاقک از دفترچه راهنمای محصول کمک بگیرید و تمامی مراحل را تک به تک اجرا کنید تا مشکلی پیش نیاید. حال زمان ان رسیده است که تسمه وصل کننده ی پولی پشت دیگ و موتور درایو را جدا کنید. سپس با استفاده از آچار فرانسه باید پیچ مابین پولی و شفت را باز کنید و این 2 قطعه را از هم جدا کنید. حال اگر ماشین لباسشویی شما دارای موتور دیگ می باشد به مرحله ی بعدی توجه کنید.
 3. گیره های سیم موتور به محفظه دیگ و سیم سبز اتصال زمین داری پیچ می باشند که باید در این مرحله پیچ های را باز کنید. با استفاده از کمک یک دستیار باید پیچ شفت مرکز دیگ را با آچار بوکس جدا کنید که برای این کار نیز باید دستیار داخل دیگ را نگه دارد. بعد از باز کردن پیچ شفت باید آرماتور را جدا کنید.
 4. آرماتور استاتور با استفاده از پیچ به محفظه ی دیگ متصل شده است که باید ان پیچ ها را با آچار بوکس باز کنید. با ظرافت و دقت هرچه تمام باید آرماتور را از محفظه درام خارج کنید. سپس آن را به گونه ای بچرخانید که بتوانید به سیم ها ی درام دسترسی داشته باشید. زبانه های قفل رابط را فشرده و شاخه ها را جدا کنید سپس آرماتور را بردارید.
 5. هر چیزی که به محفظه ی درام متصل می باشد را از ان جدا کنید سپس پیچ مهره های متعادل کننده را باز کنید و وزنه ها را بردارید.
 6. در زیرین محفظه درام 4 کمک فنر وجود دارد آنها را جدا کرده و 2 کمک فنر لرزشگیر را بردارید. محفظه را با دستیار خود برداشته و در جای مناسب قرار دهید.

تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ

جداسازی و تعویض بلبرینگ

تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ
تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ
تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ تعویض بلبرینگ لباسشویی سامسونگ
 1. نیمه ی بالای به نیمه ی پایینی محفظه با استفاده از پیچ و مهره به هم متصل می شوند و برای این کار نیاز می باشد تا این پیج و مهره ها را توسط آچار بوکس باز کنید. سپس 2 قسمت را از هم دور کنید و واشر آب بند پلاستیکی را از روی فلنج که در نیمه ی پایین می باشد جدا کنید.
 2. لازم می باشد تا محفظه را برعکس کنید و محفظه را به جایی تکیه دهید تا در مدت 15 دقیقه روغن دور وبر بلبرینگ که به شفت وصل می باشد خالی شود. بر روی این قسمت یک تخته قرار دهید و از روی تخته با چکش بکوبید تا شفت و دیگ داخلی رها شوند. سپس محفظه ی داخلی را بردارید تا شفت و سه نظام متصل به دیگ را به راحتی مشاهده کنید
 3. حال زمان آن رسیده است تا شفت و سه نظام را به آرامی از محفظه جدا کنید. در صورت مشاهده ی هرگونه آسیب، ترک خوردگی و سوراخ در شفت باید پیچ های ان را باز کرده و سپس مشکل را با دقت بررسی کنید. اگر مشکل ترک یا سوراخ طوری بود که بتوان با جوشکاری کاری از پیش برد باید جوشکاری صورت بگیرد در غیر اینصورت باید شفت و سه نظام به صورت کلی تعویض شوند. در صورتی که بعد از مشاهده مشکلی در شفت و سه نظام مشاهده نکردید آنها را با یک برس تمیز کرده و دیگ را در یک جای مطمئن قرار دهید.
 4. طرف بیرونی دیگ را باید بررسی کنید و برای این کار نیاز می باشد تا محفظه را طوری قرار دهید که فلنج ها در قسمت بالا قرار بگیرد. سپس با استفاده از یک پیچ گوشتی 2 سو کاسه نمد را خارج کنید. در اطراف بلبرینگ هرچه حفره و زنگ زدگی وجود دارد را پاک کرده و تمیز کنید. بعد از 15 دقیقه استراحت آن را به جای اصلی خود بازگردانید. برای بلبرینگ داخلی نیز باید همین عمل را تکرار کرده و اجازه دهید روغن جذب شود.
 5. هرچه در اطراف و داخل حفره بلبرینگ آثار روغن می باشد را باید تمیز کنید. برای این کار می توانید از برس های برنجی با پلاستیکی زبر استفاده کنید... استفاده از برس های استیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 6. به هر 2 ببرینگ اندکی مایع ظرفشویی بمالید تا به صورت روان کننده برای قطعه عمل کند و کار شما را راحت تر کند. ابتدا بلبرینگ بیرونی را در داخل سوراخ قرار دهید و با استفاده از یک چکش و پایه چوبی یا برنجی به آرامی به اطراف بلبرینگ ضربه بزنید تا بلبرینگ به بهترین شکل در جای خود قرار بگیرد.
 7. سپس دیگ را به حال اول خود برگردانید و بلبرینگ داخلی را نیز به همین روش در جای خود قرار دهید. زمانی که در جای خود قرار بگیرد بلبرینگ به نحوی متوقف می شود نیاز می باشد در این مرحله در اطراف بلبرینگ کمی مایع ظرفشویی مالیده شود. کاسه نمد یا آب بند را به ظرافت باید در داخل حفره قرار دهید و آن را به قدری آرام فشار دهید تا در جای خود بنشیند.
 8. سپس دیگ داخلی را بردارید و سوراخ بلبرینگ را با شفت هماهنگ کنید تا شفت دقیقا بر روی حفره ی بلبرینگ بنشیند. تا جایی که می شود آنها را روی هم فشار دهید تا نصب به بهترین شکل صورت بگیرد.
 9. در لبه ی بیرونی محفطه یک واشر قرار دهید. باید لبه ی بالایی به صورتی قرار داده شود که پیچ ها به استاندارد ترین شکل تراز شوند و بسته شوند.
 10. تمامی پیچ ها را با استفاده از آچار بوکس به یک صورت محکم کنید.
 11. حال تمامی اجزا را از آخر به اول به هم متصل کنید.

ابزار های مورد نیاز برای تعویض بلبرینگ

 • تخته چوبی
 • چکش
 • سه نظام جدید در صورت لزوم به تعویض سه نظام
 • قلم یا پیچ گوشتی فولادی
 • برس نایلونی ضخیم یا برنجی
 • مایع ظرفشویی
 • کاسه نمد
 • لاستیک دور محفظه دیگ
 • لاستیک دور درب لباسشویی در صورت نیاز به تعویض
 • انبر قفلی
 • انبر کلاغی تنظیمی
 • پیچ گوشتی چهارسو و یا پیچ گوشتی Torx
 • پیچ گوشتی تخت کوچک
 • پیچ گوشتی تخت بزرگ
 • جعبه بوکس
 • انبردست
 • دو قطعه چوب بزرگ
 • برس سیمی
 • روغن

نکات تکمیلی

زمانی که میخواهید قطعات را از هم جدا کنید توجه داشته باشید که ساییدگی قطعات باعث می شود لاستیک دور درب آسیب ببیند. در صورت بروز آسیب باید حتما لاستیک را تعویض نمایید.

برخی از برند های ماشین لباسشویی از موتور محرک های جداگانه ای استفاده می کنند که یک تسمه ی وی شکل به پولی متصل شده است. برند های دیگر اکثرا از موتور استاتور دایرکت درایو های وصل شده به دیگ استفاده می کنند.

برای رفع مشکل در این نوع از ماشین لباسشویی ها ابتدا پولی و تسمه درایو را از هم جداکنید و در صورتی که نیاز باشد موتور محرک را آزاد کنید.

هشدار

 1. باید این موضوع را به یاد داشته باشید که حتما باید قبل از شروع به کار دستگاه را از برق خارج کرده و دستکش مخصوص را به دست بپوشید تا هیچ خطری در رابطه با برق گرفتگی شما را تهدید نکند.
 2. به هیچ عنوان به تنهایی قطعات سنگین را حمل نکنید و برای جایگذاری و تعویض قطعات سنگین ماشین لباسشویی حتما از یک دستیار کمک بگیرید. قطعات سنگین ماشین لباسشویی شامل وزنه های تعادل و محفظه بیرونی دیگ می باشد که بسیار سنگین می باشند و حمل آنها کار یک نفر نمی باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *