آموزش تعویض شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی سامسونگ

یکی از ابزار هایی که امروزه در منازل بسیار پرکاربرد شده و افراد زیادی نسبت به خرید آن اقدام کرده اند، ماشین های ظرفشویی می باشد. استفاده از ماشین ظرف شویی به خصوص برای افرادی که از شستن ظروف کثیف خسته شده یا علاقه ای به آن ندارند می تواند بسیار مفید و پرکاربرد باشد. به خصوص استفاده از آن در زمان مهمانی ها می تواند بسیار مفید باشد و تمامی ظروف را به طور کاملا تمیز و سریع شستشو دهد.

یکی مهم ترین مباحث و موضوعاتی که در رابطه با ماشین ظرفشویی سامسونگ و یا سایر برند های دیگر مطرح است، چگونگی تعویض شلنگ های تخلیه آن می باشد. همانطور که می دانید این دستگاه ها از قطعات و اجزای بسیار زیادی تشکیل یافته اند و هر کدام در قسمت به خصوص تعبیه شده که عملکرد صحیح آن بر روی کارکرد سایر قسمت ها نیز تاثیر می گذارد.

لذا برای در صورتی که مشکلی در برخی از قسمت های این دستگاه به وجود آید قطعا می توان سبب بروز مشکلات دیگر نیز در دستگاه شود. به همین دلیل برای کاربرانی در اجزایی از جمله شلنگ و لوله تخلیه آب مشکل دارند، لازم است تا در رابطه با نحوه تعویض و تعمیر آن برخی نکات بسیار مهم را بدانند.

به همین جهت در طی این مقاله به بررسی و توضیح تمامی نکات و مسائلی که ممکن است در حین تعویض و رفع مشکل در لوله و شلنگ تخلیه آب دستگاه به وجود آید را مورد بررسی قرار می دهیم.

آموزش تعویض شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت استفاده از شلنگ تخلیه در ماشین های ظرفشویی سامسونگ

در ماشین های ظرفشویی سامسونگ به منظور شستشوی ظروف در داخل محفظه از آب استفاده می شود و آب از طریق مجرا و شیر برقی به داخل محفظه هدایت می شود و سبب از بین رفتن لکه و کثیفی های موجود بر روی سطح ظروف می شود. لذا پس از شستشو، آب از طریق لوله ای که در کف دستگاه قرار دارد به سمت پمپ تخلیه دستگاه هدایت می شود.

پس از ورود آب کثیف به داخل پمپ، به منظور خارج کردن آب کثیف از داخل دستگاه، پمپ آب را با ایجاد فشار هوا، از طریق شلنگ تخلیه به خارج از دستگاه و در لوله فاضلاب هدایت می کند. لذا اهمیت استفاده از شیلنگ های تخلیه در خارج کردن آب از داخل دستگاه مشخص می شود.

این شیلنگ های تخلیه بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند و یک سره آن به پمپ تخلیه و طرف دیگر آن به لوله فاضلاب متصل می باشد. البته گاهی ممکن است در اثر فشار بیش از حد یا ضربه به آن، لوله آسیب ببیند و عامل نشت باشد.

دلایل وجود نقص در خروجی آب از داخل ماشین ظرفشویی سامسونگ

علل و عوامل متعددی وجود دارد که می توانند نقش مهمی در خرابی و معیوب شدن خروجی آب از داخل دستگاه ظرفشویی سامسونگ باشند.

 • وجود فشار در جریان آب
 • ممکن است استفاده مکرر و روزانه از دستگاه ظرفشویی موجب خرابی خروجی آب آن شود.
 • وجود اصطکاک نیز می تواند نقش موثری در خرابی خروجی ماشین ظرفشویی باشد.
 • پس از مدتی استفاده از دستگاه های ظرفشویی به دلایل مختلف ممکن است پوسیدگی هایی در قطعات و اجزای آن به وجود بیاید و همین موضوع فرایند خارج کردن آب را با مشکل روبرو سازد.

 

اگر چنانچه مشکلات فوق یا سایر موارد دیگر در شلنگ تخلیه دستگاه ظرفشویی سامسونگ شما وجود داشت می توانید به سادگی آن را تعویض نمایید و نیاز به تخصص و مهارت های خاصی نمی باشد و قطعا هر فردی می تواند آن را انجام دهد.

آموزش تعویض شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی سامسونگ

عواملی که در عدم تخلیه آب از داخل دستگاه نقش دارند

 • در ماشین های ظرفشویی سامسونگ و همچنین سایر برند ها به منظور تخلیه آب از داخل محفظه از یک پمپ استفاده می شود که آب را با کمی فشار به خارج از دستگاه هدایت می کند لذا در صورتی که مشکلی در این پمپ وجود داشته باشد ممکن است فرایند تخلیه آب را مختل کند.
 • گاهی مواقع ممکن است در شلنگ تخلیه آب خروجی مشکلاتی از قبیل تا خوردگی یا پیچ خوردگی شدید، گرفتگی و انسداد مسیر لوله توسط اشیاء مختلف، شل شدن و باز شدن شلنگ تخلیه از اتصالات خود و یا سایر موارد دیگر وجود داشته باشند و سبب ایجاد اختلال در تخلیه آب دستگاه شوند.
 • در دستگاه های ظرفشویی به منظور جلوگیری از ورود مواد غذایی و سایر اشیاء به داخل پمپ تخلیه و شلنگ از یک فیلتر استفاده می کنند که مواد ناخالص و اضافی را در خود نگه می دارد. لذا لازم است که هر از گاهی این فیلتر را به طور کامل تخلیه کنید تا مسیر عبور آب در آن مسدود نشود.

 

آموزش تعویض شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی سامسونگ

راه کار های رفع مشکل تخلیه آب از داخل ماشین ظرفشویی سامسونگ

اگر چنانچه مشکلی در پمپ تخلیه دستگاه به وجود آمد و عامل اصلی عدم م تخلیه آب باشد لازم است تا از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بخواهید تا پس از باز کردن پمپ تخلیه از جایگاه خود، آن را مورد بررسی و تست قرار دهد تا مشکل اصلی آن مشخص شود. لذا در صورتی که پمپ تخلیه به طور کامل معیوب شود لازم است تا یک پمپ جدید بر روی دستگاه توسط تعمیر کار ماشین ظرفشویی سامسونگ نصب شود تا روند عادی و نرمال تخلیه انجام شود.

در صورتی که مشکل اصلی از انسداد فیلتر تخلیه باشد تنها باید فیلتر را به خوبی تمیز نمایید. به همین منظور باید ابتدا فیلتر را که در قسمت کف دستگاه قرار دارد را باز کرده و سپس آن را با آب گرم به خوبی شستشو دهید تا تمامی مواد غذایی و چیزهایی که در بین آن گیر کرده اند آزاد شوند و مسیر عبور آب باز شود.

اما اگر مشکل عدم تخلیه آب دستگاه از شیلنگ های خروجی دستگاه بود، باید شلنگ تخلیه به به طور کامل مورد بررسی و تست قرار گیرد. اگر چنانچه مسیر آن توسط رسوبات و مواد غذایی گرفته شده باشد باید با استفاده از یک سیم ضخیم مسیر آن را باز گشایی کنید.

همچنین در صورتی که پیچ خوردگی شدید در مسیر آن وجود داشت باید مسیر آن را صاف و هموار سازید تا آب بدون مشکل از داخل آن عبور کند.

اما اگر چنانچه پارگی یا ترک خوردگی بر روی شلنگ تخلیه وجود داشته باشد تنها راه رفع آن، تعویض شیلنگ می باشد. لذا به منظور تعویض شیلنگ خروجی آب باید طبق مراحل زیر عمل نمایید.

 • ابتدا ابزار خود را برای تعویض شلنگ آماده کنید. لوله تخلیه جدید، آچار، انبردست، پیچ گوشتی و بست فلزی
 • سپس باید ماشین ظرفشویی سامسونگ را از محل خود آزاد نمایید به طوری که بتوانید آن را به پهلو بخوابانید تا به قسمت زیرین آن دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که در حین جا به جایی آن مراقب شیر برقی آن باشید تا ضربه ای به آن وارد نشود.
 • سپس باید پنل هایی که در زیر دستگاه وجود دارد را با استفاده از پیچ گوشتی مناسب باز کنید.
 • پس از باز کردن پنل، شلنگ تخلیه در زیر آن به خوبی مشاهده می شود. در این قسمت باید ابتدا یک سره شلنگ که به پمپ متصل است را پس از باز کردن بست آن، از پمپ جدا کنید.
 • سپس باید پنل پشتی را باز کنید و شلنگ قدیمی را از آن قسمت خارج نمایید.
 • حال شلنگ جدید و سالم را از قسمت پنل پشتی وارد کرده و یک طرف آن را به خروجی پمپ تخلیه متصل کنید و با استفاده از یک بست فلزی به خوبی آن را سفت و محکم کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *