شناخت پنل در تلویزیون

شناخت پنل در تلویزیون های LED و LCD

همانطور که در تلویزیون های CRT لامپ تصویر تلویزیون از نظر ارزش و نقش فنی مهمترین قطعه تلویزیون به شمار می آمد پنل تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی هم مهمترین و گران ترین قطعه این تلویزیون ها به شما می رود که در مقایسه با لامپ تصویر تلویزیون های CRT چند نقطه ضعف مانند آسیب پذیر بودن در مقابل ضربه و حساسیت بالا نسبت به رطوبت و حرارت را نیز دارا می باشد. در بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون تقریبا نیمی از سوالات راجع به پنل شکسته تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی و یا آبخوردگی و ایجاد خطوط رنگی و معایب مشابه در پنل تلویزیون ها است. با توجه به پیشرفت علم تعمیرات تلویزیون همزمان با علم تولید و در اختیار داشتن دستگاههای تعمیر پنل تلویزیون و تعویض فلت پنل تلویزیون بسیاری از عیوبی که شاید در سالهای گذشته برچسب غیر قابل تعمیر به آنها می خورد امروز با صرف هزینه های منطقی قابل تعمیر است اما باز هم موارد زیادی از مراجعات در بخش تعمیرات تلویزیون و تعمیر پنل تلویزیون بعلت ساختار خاص پنل قابل تعمیر نیست. در ادامه به تعدادی از ایرادهای مختلف پنل در تلویزیون های LED و LCDهمراه با عکس اشاره می کنیم و در صورت امکان راه حل تعمیر آنها را هم ذکر می کنیم:

 

ایجاد خطوط سیاه و یا رنگی در تلویزیون های ال سی دی که برد T CON آنها در بالا قرار دارد :

 

5

 

 

آنچه به اسم ایراد آبخوردگی پنل تلویزیون اتفاق می افتد در این تلویزیونها ایجاد نمی شود و علت اصلی این ایراد در تلویزیون های lcd قطع شدن ارتباط فلت های منتقل کننده سیگنال تصویر است که عموما بعلت استهلاک ایجاد می شود و بعلت عمر بالای این تلویزیونها عموما ارزش تعمیرات خاص در این بخش را ندارند.

ایجاد خطوط سیاه و یا رنگی در تلویزیون های ال سی دی که برد T CON آنها در پایین قرار دارد :

اصلی ترین احتمال در این ایراد آبخوردگی پنل تلویزیون است و آسیب وارده عبارتست از نفوذ مایع رسانا به فلت های منتقل کننده سیگنال تصویر و اتصالی و خرابی فیزیکی در این بخش. نکته مهم در این بخش اینست که در صورت وجود تصویر در زیر نوارهای اجاد شده در اثر آبخوردگی پنل تلویزیون، احتمال تعمیر تلویزیون و حتی عدم نیاز به تعویض قطعات آسیب دیده بسیار بیشتر از حالتی است که تصویری در زیر نوارهای ایجاد شده وجود نداشته باشد.

 

6

 

ایجاد خطوط رنگی در اثر ضربه به پنل تلویزیون :

جمله بالا توضیح متفاوت شکستگی پنل تلویزیون در مواردی است که مشتریان یا در جریان وارد شدن ضربه به پنل تلویزیون نیستند یا بعلت عدم وجود شکستگی ظاهری در سطح پنل اصرار به سلامت آن دارند.

 

7

 

ایجاد خطوط افقی در سطح پنل تلویزیون :

در مواردی مربوط به قطع شدن و یا خرابی فلت های گوشواره ای پنل تلویزیون و در مواردی مربوط به عیوب داخلی پنل است که در مورد اول قابل تعمیر و در مورد دوم غیر قابل تعمیر است.

8