علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

امروزه در بسیاری از خانه ها برای شستشوی لباس های خود از ماشین لباسشویی کمک می گیرند و به همین دلیل این دستگاه از جمله محبوب ترین وسیله های کاربردی در منازل به شمار می رود.

اما یکی از مشکلاتی که ممکن است در برخی از مواقع برای کاربران آن پیش آید، سوراخ شدن و یا پاره شدن لباس ها پس از شستشوی آن توسط لباس شویی می باشد. به همین جهت در صورت بروز چنین مشکلی برای افراد باید قبل از استفاده مجدد از آن و بروز آسیب به سایر لباس های دیگر، این مشکل به طور کامل رفع شود.

در قسمت های زیر 8 مورد از مهم ترین و عمده ترین دلایل پاره شدن و آسیب به لباس ها توسط ماشین لباس شویی اشاره شده است. در صورتی که با انجام روش های زیر به نتیجه مطلوبی نرسیدید توصیه می شود که با نمایندگی های سامسونگ سرویس تماس حاصل کرده تا متخصصان و تکنسین های حرفه ای در اسرع وقت جهت تعمیر آن اعزام شوند.

1. استفاده غیر اصولی از مواد شوینده و دارای کلر

علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

یکی از موارد مهمی که می تواند از علل سوراخ و پاره شدن لباس های کاربران باشد، استفاده غیر اصولی از مواد شوینده مانند مایع سفید کننده می باشد. لذا توصیه می شود حتما قبل از استفاده از دستگاه حتما به دو نکته زیر توجه کنید.

 • باید توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از مایع سفید کننده و سایر شوینده ها می تواند بر الیاف لباس ها آسیب برساند و سبب تضعیف آن ها شوند. لذا توصیه می شود که با توجه به تعداد لباس های موجود در ماشین لباس شویی، از مقدار معقولی شوینده استفاده شود.
 • نکته مهم دیگر قبل از شستشوی لباس ها این است که حتما باید مواد سفید کننده و حاوی کلر را در محفظه مخصوص به خود اضافه کرد؛ بنابراین باید توجه داشته باشید که این مواد را در سایر محفظه ها مانند پودر شستشو نریزید.

2. عدم تنظیم صحیح برنامه شستشو دستگاه

علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

امروزه دستگاه های لباس شویی دارای برنامه های متعددی برای شستشوی لباس ها می باشند و هر کدام از آن ها برای اهداف مختلفی تنظیم شده است و دارای کاربرد های متفاوتی می باشد. لذا کاربران آن باید توجه داشته باشند که حتما قبل از استفاده از آن، از برنامه های موجود جهت شستشوی آن اطلاع و آگاهی داشته باشند.

یکی از دلایل مرتبط با این موضوع که می تواند سبب پاره شدن لباس های افراد توسط دستگاه لباس شویی شود، عدم تنظیم برنامه دستگاه با نوع و جنس لباس های مورد نظر می باشد؛ زیرا میزان درجه آب و همچنین تعداد دور های آن در دقیقه تاثیرات به سزایی در سلامتی و کیفیت لباس ها دارند.

جنس و نوع پارچه لباس ها دارای ظرفیت های متفاوتی در برابر تعداد دور های دستگاه در دقیقه دارا می باشند و در صورت عدم تنظیم این دو مورد با یکدیگر می تواند به کیفیت پارچه آسیب برساند.

 • اگر از ماشین لباس شویی برای شستشوی لباس های با جنس پنبه استفاده می کنید باید تعداد دور های آن در دقیقه را بر روی عدد 600 یا کمتر تنظیم نمایید.
 • لباس هایی که دارای پارچه ضخیم تری هستند را می توان در دور های 1400 و کمتر از آن تنظیم نمود.
 • لباس های دارای جنس جین در دور های 900 و کمتر از آن دچار آسیب نمی شود.
 • لباس هایی که دارای جنس نرم و نازک تری هستند مانند ابریشم، باید در دور های کمتری تنظیم شوند. به همین جهت توصیه می شود که تعداد دور برای این نوع لباس ها را بر روی عدد 400 تنظیم نمایید.

 

در صورتی که از دستگاه جهت شستشوی لباس های حساس استفاده می کنید بهتر است که میزان درجه و حرارت برنامه را بر روی گزینه الباف های حساس تنظیم نمایید تا آسیبی به آن وارد نشود. توصیه می شود جهت آگاهی یافتن از درجه حرارت مناسب برای انواع لباس ها از دفترچه راهنمایی ماشین لباسشویی استفاده شود.

3. تعداد و میزان پر کردن ماشین لباسشویی

علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

پر کردن بیش از حد لباس شویی از لباس ها دارای تاثیرات منفی در نحوه و کیفیت شستشوی دستگاه دارد و علاوه بر آن می تواند سبب آسیب رسانی به لباس ها نیز شود. اضافه کردن بیش از حد لباس ها به دیگ می تواند در حین شستشو سبب گره خوردن و افزایش میزان اصطکاک و سایش بین آن ها شده و همین موارد باعث پاره شدن یا تضعیف لباس ها شود.

همچنین باید توجه شود در صورت کم بودن تعداد لباس های جهت شستشو نیز ممکن است به آن آسیب وارد شود. باید توجه داشت که عدم پر کردن لباس ها به اندازه کافی می تواند علاوه بر آسیب رسانی به کمک فنر های دستگاه، باعث افزایش فشار بر روی لباس ها در اثر چرخش دستگاه می شود و به این ترتیب کیفیت لباس ها از بین رفته و حتی سوراخ می شوند.

بنابراین توصیه می شود که حتما سعی کنید علاوه بر عدم استفاده از دستگاه برای حجم کم لباس ها، از پر کردن بیش از حد آن نیز خودداری کنید. لذا بهتر است جهت شستشو حتما 1/4 دیگ خالی بماند.

4. عدم کارکرد صحیح دستگاه در حین خشک کردن

یکی دیگر از علل رایج در بین کاربرانی که دچار پاره شدن لباس هایشان پس از شستشو شده اند، خراب شدن خشک کن دستگاه می باشد. همان طور که در قسمت فوق به آن اشاره شد، افزایش تعداد دور های دستگاه در حین خشک کردن می تواند به لباس های نازک و حساس آسیب های جدی وارد کند.

لذا جهت رفع این مشکل توصیه می شود که برنامه دستگاه را از حالت خشک کن به حالت راحت اتو شدن تغییر دهید؛ زیرا در این حالت تعداد دور های دستگاه برای خشک کردن آن کاهش یافته و کمتر می چرخد و همین موضوع می تواند سلامت لباس ها را تضمین کند.

اما در صورتی که مشکل با روش فوق حل نشد، بهتر است با نمایندگی های سامسونگ سرویس تماس حاصل نمایید تا در اولین فرصت، تعمیر کار های حرفه ای جهت رفع مشکل اعزام شوند.

5. وجود اشیاء تیز و لبه دار

علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

گاهی مواقع ممکن است علاوه بر لباس ها، اشیاء دیگری نیز به همراه آن ها به داخل دیگ لباسشویی وارد شوند و در اثر چرخش دیگ، سبب پاره کردن و یا سوراخ شدن لباس های دیگر شود. لذا همواره باید توجه داشته باشید که اشیاء تیز و لبه دار در داخل جیب یا لا به لای لباس های قرار نداشته باشد.

 • بهتر است قبل از انداختن لباس های زیپ دار به داخل ماشین لباس شویی حتما زیپ آن ها را به طور کاملا ببندید.
 • جیب های لباس ها را به طور کامل بگردید و موارد موجود را خالی کنید.
 • لباس هایی که در قسمت های زیرین آن دارای فنر هستند را بهتر است که به طورجداگانه ای شستشو دهید.
 • در صورتی که مشکل از موارد ذکر شده نبود، باید به به خوبی محفظه دیگ لباسشویی را با دقت چک کنید و مطئن شوید که شئ تیزی در داخل لبه ها و درز آن وجود ندارد.
 • جهت آسیب کمتر از لحاظ سایش و اصطکاک لباس ها به یکدیگر و اجسام بهتر است که لباس ها را به طور پشت رو شده به داخل دستگاه بیاندازید.

6. وجود لبه تیز در داخل دیگ لباس شویی

علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

گاهی ممکن است در لبه های دیگ و یا قسمت هایی که حمل کننده لباس هستند دچار شکستگی یا آسیب دیدگی شده باشند و همین عامل باعث شود که در حین چرخش به لباس ها آسیب وارد کرده و سبب پاره شدن آن ها شود.

7. خراب شدن ترموستات دستگاه

ماشین لباسشویی دارای یک ترموستات در داخل اجزای خود می باشند که باعث تنظیم دمای آب ورودی به داخل محفظه شستشو می شود. لذا در صورتی که این قطعه از دستگاه دچار خرابی یا عدم کارکرد صحیح شود می تواند دمای آب را بیش از حد بالا برده و سبب آسیب رسانی به الیف لباس های موجود شود.

در نتیجه عدم تنظیم درجه حرارت آب اضافه شده برای شستشوی لباس ها می تواند باعث پاره شدن لباس ها شود. لذا توصیه می شود در صورتی که موارد و نکات ذکر شده در قسمت های فوق از علل آسیب به لباس ها نبودند، حتما این مورد را بررسی کرده و با نمایندگی های سامسونگ سرویس تماس حاصل کنید تا در اسرع وقت، تکنسین های حرفه ای و مجرب برای رفع این مشکل به محل مورد نظر اعزام شوند.

8. خراب شدن دستگیره مهرموم و لاستیک درب دستگاه

علت سوراخ شدن و پاره شدن لباس ها در لباسشویی

این عامل نیز ممکن است از علل سوراخ شدن لباس های پس از خروج از ماشین لباسشویی به حساب آیند. لذا باید توجه داشته باشید که در صورت خراب شدن دستگیره مهرموم و همچنین لاستیک زیر درب دستگاه، ممکن است لباس ها به پیچ و مهره های موجود در آن منطقه گیر کرده و همین موضوع باعث پاره شدن آن ها در حین چرخش شود.

بنابراین در این صورت بهتر است که قبل از استفاده مجدد از آن، حتما موارد ذکر شده را به طور کامل تعویض کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *