برای تمامی شما شاید این اتفاق افتاده باشد که در دور آخر شستشوی ماشین لباسشویی حرکت های ماشین لباسشویی بسیار تند تر شده و گاهی دچار لرزش و تکان های شدید می شود. این حرکت ها و لرزش ها مخصوصا در زمان خشک کردن لباس ها بیشتر خود را نمایان می کند. علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی سامسونگ در مقاله زیر بررسی می کنیم.

 • این لرزش ها و تکان ها ممکن است شما را نگران کند و شما را به فکر وادار کند که دلیل این لرزش ها و تکان ها چیست ؟ همچنین زمانی که این لرزش ها و تکان ها همراه با سروصدا باشد که شما را بدتر نگران می کند.

 

 • بهتر است بدانید که این صدا ها و لرزش ها و تکان ها گاهی به دلیل استفاده ی نادرست شما از ماشین لباسشویی می باشد و گاهی نیز ممکن است به دلیل مشکلات فنی ماشین لباسشویی باشد.

 

 • در این مقاله ما قصد داریم تا دلایل این لرزش ها و تکان های ماشین لباسشویی را برای شما بازگو کنیم تا در این باره اطلاعاتی در دست داشته باشید. شاید برخی از افراد به این موضوع بیاندیشند که مارک های متفاوت با هم فرق دارند.

 

 • این حرف درست است اما اکثرا نوع مشکلات ایجاد شده به یک صورت می باشد شاید اندکی در اجزاء و نحوه ی کارکرد فرق داشته باشند که با توضيح در این بخش می توان اکثر ماشین های لباسشویی دارای لرزش را عیب یابی کرد.

تراز نبودن زمینی که ماشین لباسشویی روی آن قرار می گیرد :

 • بهتر است این موضوع را میشه در نظر داشته باشید که کف زیر ماشین لباسشویی باید صاف و بدون شیب باشد و این موضوع در لرزش ماشین لباسشویی تاثیر بسزایی دارد که گاهی اوقات باعث ایجاد صدای آزاردهنده نیز می شود. برای مشخص شدن تراز یا نا تراز بودن ماشین لباسشویی می توانید از دستگاه های تراز دستی و یا یک چوب و یا به صورت چشمی این کار را انجام دهید. در صورتی که این موارد را نتوانستید اعمال کنید می توانید ماشین لباسشویی را بر روی چوب سه لا قرار دهید .

 

 

لرزش لباسشویی سامسونگ به دلیل تراز نبودن پایه
تراز نبودن ماشین لباسشویی

 

 

 • همچنین اگر ماشین لباسشویی را به تازگی خریداری کرده اید بهتر است دقت داشته باشید در قسمت پشت ماشین لباسشویی یک پیچ ترنسلیت وجود دارد که دیگ و بدنه را به هم محکم می کند تا حین حمل و نقل لق نخورد و اگر این پیچ بعد از جاگذاری در منزل باز نشود می تواند لرزش و تکان ماشین لباسشویی را بیشتر کند.

تراز کردن ماشین لباسشویی توسط تنظیم پایه های آن :

 • یکی از مهمترین علل لرزش ماشین لباسشویی می تواند تراز نبودن ماشین لباسشویی باشد. گاهی ممکن است ماشین لباسشویی در اثر طی کردن مراحل شستشو دچار لرزش شود ولی تراز نبودن ماشین لباسشویی در واقع دلیل اصلی می باشد.

 

 • رفع این مشکل بسیار آسان می باشد و شما می توانید پایه های تراز کننده ماشین لباسشویی را کمی جابجا کرده و بپیچانید تا به تراز برسد. دو پایه ی جلویی ماشین لباسشویی دارای یک قفل و پیچی می باشند  و شما بعد از تنظیم دستی ایه ها به راحتی می توانید در سایز دلخواه پایه ها را قفل نمایید تا پایه ها از آن حالت خارج نشوند.

 

 

علت لرزش و تکان خوردن به بخاطر تراز نبودن پایه
تنظیم پایه های ماشین لباسشویی

 

 

 

 • پایه های پشتی ممکن است به صورت دستی و یا به صورت خودکار تنظیم شود. اگر تنظیم پایه های پشت نیز به صورت دستی باشد در این صورت باید ماشین لباسشویی را به سمت جلو خم کنید و پایه ها را به صورت دستی تنظیم نمایید و بعد از قفل دوباره ماشین لباسشویی را در سرجای خود قرار دهید.

 

 • در صورتی که تنظیم آن خودکار باشد فقط نیاز است بعد از تنظیم پایه های جلویی ماشین لباسشویی را از پشت به سمت جلو خم کرده و سپس در جای خود قرار دهید. در این صورت پایه های عقبی نیز خود به خود تنظیم می شوند.

قرار نگرفتن لباس ها در کف دیگ ماشین لباسشویی :

برای کاهش لرزش ماشین لباسشویی از اختلافات نیروی لازم برای بالا بردن لباس ها در دیگ پایین افتادن لباس ها در مخزن استفاده کرده و دور موتور را در لحظه ی کاهش بار روی موتور کم می کنیم تا مشکل حل شود.

 

 

کمک فنر :

 • تمامی ماشین های لباسشویی درب از جلو برای کاهش لرزش و صدای ماشین لباسشویی دارای کمک فنر می باشند . بهتر است بدانید کمک فنر ماشین لباسشویی در قسمت بیرونی و پایه دیگ ماشین لباسشویی می باشد که برای دسترسی به ان باید پنل پشت ماشین لباسشویی به طور کلی باز شود تا ایراد ها و مشکلات فنر حل شود.

 

 

لرزش و تکان خوردن لباسشویی سامسونگ به دلیل خرابی کمک فنر
کمک فنر

 

 

 • هنگامی که فنر های ماشین لباسشویی دچار ضعف و یا آسیب شود باعث می شود با کمترین ناترازی در بار ماشین لباسشویی دیگ به صدا در بیاید و در ماشین لباسشویی لرزش ایجاد شود.

 

 • بهتر است به این موضوع نیز دقت داشته باشید که کم کم با لرزش های ایجاد شده یار اجزای ماشین لباسشویی نیز دچار آسیب می شوند و هزینه ی تعمیراتی بیشتر می شود.

نامتعادل بودن بار ماشین لباسشویی :

 • بار نامتعادل ماشین لباسشویی باعث می شود ماشین لباسشویی به درستی کار کند و یا هنگام کار کردن به دلیل سنگینی بیش از حد در ماشین لباسشویی صداها و لرزش هایی در خود ایجاد کند.

 

 • بهتر است از این موضوع باخبر باشید که ماشین لباسشویی هنگامی که دارای بار متعادل می باشد شما باید به صورت دستی بار ماشین لباسشویی را متعادل کنید ، یعنی باید لباس ها را به صورت دستی به قدری جابجا کنید تا ماشین لباسشویی به تراز برسد و حین حرکت از خود صدا و لرزش ایجاد نکند.

 

 

بار لباسشویی نامتعادل است
بار لباسشویی نامتعادل است

 

 

 • همانطور که در روی ماشین لباسشویی ظرفیت ان نوشته شده است باید شما حین اضافه کردن لباس ها به آن دقت کنید که وزن لباس خشک می باشد و باید به صورت تئوری به اندازه ی یک دست بالای دیگ ماشین لباسشویی جای خالی باقی بماند تا ماشین لباسشویی به راحتی بتواند لباس ها را بشوید.

فنرهای دیگ :

 • این فنر های دیگ در واقع به منظور معلق نگه داشتن دیگ در داخل اتاقک ماشین لباسشویی تعبیه شده اند.گاهی نیز از این فنر ها به منظور ثابت نگه داشتن پایه های ماشین لباسشویی استفاده می شود.

 

فنرهای دیگ
فنرهای دیگ

 

 • کار این فنر ها جذب لرزش های حاصل از شستشوی ماشین لباسشویی می باشد که به دیگ وارد می شود. در برخی شرایط نیز این فنرها از دیگ جدا شده و باعث می شوند در ماشین لباسشویی لرزش و صدا به وجود بیاید .

تسمه کاهش حرکت دیگ در ماشین لباسشویی های درب از بالا :

 • در ماشین های لباسشویی درب از بالا از تسمه های کاهش حرکت دیگ به منظور پوشش زیرین دیگ در حین چرخش استفاده می شود. تعداد این تسمه ها 4 تا می باشد که قسمت بالای دیگ و بدنه ی ماشین لباسشویی متصل می شود تا حرکت دیگ را به صورت نرمال جلوه دهد.

 

تسمه کاهش حرکت دیگ
تسمه کاهش حرکت دیگ

 

 • بر اثر استفاده بیش از حد ماشین لباسشویی کم کم این تسمه ها کش می یابند و یا از بین می روند که باعث می شود دیگ به دیواره ی ماشین لباسشویی برخورد کند و حرکت نامنظم داشته باشد که این عامل باعث می شود در ماشین لباسشویی لرزش ها و تکان های شدیدی حس شود.

چند مورد دیگر که باعث لرزش بیش از حد لباسشویی می شوند به طور خلاصه توضیح می دهیم:

 

 

 • بلبرینگ دیگ:

 

خرابی این قطعه باعث ایجاد لرزش و صدا می شود.

 

 • خرابی فلکه ی آبکش یا همان فولی: 

 

فولی قطعه ای است که تسمه و گرداننده ی موتور به آن وصل هستند.

 

 • وزنه های بالانس:

 

در خارج دیگ برای ایجاد بالانس نصب شده اند.

 

 • قطعات دیگ:

 

اگر به هر دلیلی قطعات مخزن دیگ لباسشویی معیوب شده باشند باعث ایجاد لرزش در ماشین لباسشویی می شوند.

 

لینک های مفید:

تعمیر لباسشویی ویرپول ، نمایندگی تعمیرات بوش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *