عیب یابی ماشین ظرفشویی سامسونگ

یکی از ابزار ها و لوازم های خانگی های خانگی که در دهه اخیر مورد توجه افراد بسیاری در سراسر دنیا قرار گرفته است و روز به روز نیز محبوبیت استفاده از آن بالا می رود، ماشین های ظرف شویی می باشد. این دستگاه ها یکی از پرکاربردترین و مهم ترین دستگاه های موجود در هر آشپزخانه ای به شمار می روند و می توانند زحمت شستشوی ظروف را از دوش افراد بردارند و این کار را به خوبی و در کمترین زمان ممکن انجام دهند.

شاید شستشوی ظروف کثیفی که بعد از خوردن وعده های غذایی بر جای می ماند برای کاربران بسیار سخت و آزاردهنده باشد و به خصوص  برای خانم های خانه دار یکی از دشوار ترین کار ها بعد از خوردن ناهار یا شام به حساب بیاید. به همین جهت استفاده از دستگاه ظرف شویی برای این دسته از افراد بسیار مناسب بوده و می تواند نتایج رضایت بخشی را برای کاربران ایجاد کند.

اما ماشین ظرفشویی سامسونگ نیز همچون سایر لوازم های خانگی ممکن است دچار مشکلات و ایراداتی در عملکرد خود شود و کار خود را به طور اصولی و صحیح انجام ندهد. بروز مشکل و نقص های فنی در عملکرد ماشین ظرف شویی می تواند به شکل های مختلفی بروز یابد که از جمله آن ها، عدم شستشوی تمیز، نشت آب، عدم آبگیری کردن دستگاه برای شستشو و سایر موارد دیگر می باشد.

نکته قابل توجه در رابطه با بروز نقص و ایراد در ماشین های ظرفشویی این است که این مشکلات در تمامی مدل ها و برند های این دستگاه ها می توان بروز یابد و این عوامل به برند و مدل های مختلف ماشین ظرفشویی سامسونگ هیچ گونه ارتباطی ندارد.

نکته بسیار مهمی که باید در صورت بروز مشکلات و نقص در عملکرد این دستگاه ها بدانید این است که موارد و نکات ذکر شده در قسمت های زیر که مرتبط با عیب یابی و نحوه رفع آن می باشد، نیازمند دانش فنی و مهارت در این زمینه است و قطعا افرادی که از آن ها بهره مند نیستند ممکن  است موجب بروز خسارت های جدی تری به دستگاه شوند.

به همین علت توصیه می شود که در صورت بروز مشکلات فنی و تخصصی حتما از تعمیر کاران حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید تا آن ها نقص و ایرادات به وجود آمده را به سرعت و نحو اصولی رفع نمایند.

عیب یابی ماشین ظرفشویی سامسونگ

عدم روشن شدن ماشین ظرفشویی

روشن نشدن دستگاه ظرف شویی ممکن است علل مختلفی داشته باشد اما اغلب این چنین موارد مربوط به نقص های الکتریکی دستگاه می باشد. به همین منظور بهتر است که در ابتدا تمامی مواردی و عوامل الکتریکی متصل به دستگاه را بررسی نمایید.

سعی کنید ابتدا پریز برق و همچنین دو شاخه دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. با استفاده از یک فاز متر می توانید از وجود جریان برق در داخل پریز اطلاع یابید. همچنین باید دو شاخه دستگاه را بررسی کنید تا آسیبی ندیده باشد. در برخی مواقع ممکن است دو شاخه دستگاه در اثر ضربه و یا حرارت بیش از حد دچار شکستگی یا تغییر شکل شده اند.

اگر مشکلات فوق وجود نداشت بهتر است به سراغ جعبه تقسیم و همچنین فیوز های منزل مراجعه کنید و مطمئن شوید که تمامی فیوز ها سالم و فعال هستند.

موارد دیگری نیز در بروز چنین حالتی برای دستگاه ظرف شویی موثر هستند که از جمله آن ها می توان به معیوب بودن برخی قطعات دستگاه مانند سوئیچ های درب ماشین ظرف شویی و یا معیوب بودن برد الکترونیکی دستگاه اشاره کرد. به عنوان مثال معیوب بودن سوئیچ درب باعث می شود که دستگاه بسته شدن درب را تشخیص ندهد و همین عامل موجب کار نکردن ماشین ظرف شویی شود. همچنین در صورتی که بد الکترونیکی آسیب دیده باشد لازم است ممکن است دستگاه به طور کامل مختتل شود.

لذا اگر نتوانستید دلیل عدم روشن شدن ماشین ظرف شویی خود را بدانید بهتر است که از یک تعمیر کار یا تکنسین حرفه ای در این زمینه بخواهید که دستگاه را مورد بررسی فنی قرار دهد.

عیب یابی ماشین ظرفشویی سامسونگ

صدای بیش از حد ظرفشویی در حین کار کردن

تمامی دستگاه های ظرف شویی در حین انجام مراحل و فرایند های شستشوی خود دارای یک سری صدای منحصر به فردی می باشند که طبیعتا ناشی از کارکرد قطعات و اجزای مختلف سیستم می باشد. معمولا در تمامی ظرفشویی های سعی می شود که طراحی آن به گونه ای باشد که حداقل سر و صدا را داشته باشد و موجب آزار کاربران نشود.

لذا اگر چنانچه دستگاه ظرفشویی سامسونگ شما دارای صر و صدای زیادی است یا این که به تازگی در حین کارکرد خود سر و صدای بیشتری نسبت به قبل تولید می کند ممکن است این عامل به احتمال بالا از معیوب شدن قطعات داخلی باشد و نیاز به تعمیرات و رفع نواقص دارد.

دلایل و عوامل بسیار مختلف وجود دارد که می توان عامل اصلی سر و صدای بیش از حد دستگاه ظرف شویی باشد. اما یکی از شایع ترین و  متداول ترین عوامل این صدا می تواند معیوب بودن پمپ باشد. همچنین گاهی ممکن است بازوی آب پاش موجود در داخل محفظه شستشو دچار نقص و ایراداتی شود که به همین علت در حین چرخش و حرکت صدای ناهنجاری ایجاد کند.

البته گاهی اوقات نیز احتمال دارد این مشکل به دلایل فنی مربوط نباشد. به عنوان مثال چینش نادرست ظروف در داخل محفظه شستشو می تواند مسبب بروز چنین مشکلی برای دستگاه شود. گاهی مواقع کاربران با اضافه کردن بیش از حد ظروف به داخل محفظه موجب برخورد بازوی آبپاش با ظرف ها می شوند که می تواند عامل ایجاد صدای غیر عادی باشد.

عیب یابی ماشین ظرفشویی سامسونگ

وجود بوی نامطبوع و بد در داخل محفظه شستشو ظرف شویی

ممکن است برای برخی از کاربران مشکل بوی بد در داخل محفظه شستشو به وجود آید و با باز کردن درب دستگاه بوی ناخوش آیندی به مشام آن ها برسد که همین موضوع سبب پشیمانی آن ها از استفاده از دستگاه ظرفشویی شود.

علت و عامل اصلی ایجاد بوی بد در داخل محفظه شستشوی دستگاه قطعا عدم مراقبت و نگهداری صحیح از ماشین ظرفشویی سامسونگ می باشد. کاربران باید بدانند که این دستگاه نیازمند رسیدگی و نگهداری هستند و باید هر چند گاهی برخی اقدامات نظیر تمیز کردن داخل محفظه انجام شود.

در حالت کلی اگر بوی بدی در داخل محفظه شستشوی شما وجود دارد اغلب این عامل مربوط به عدم تمیز کردن فیلتر تخلیه می باشد. در واقع برای این که مواد غذایی و آغال هایی که به همراه ظروف وارد محفظه می شوند، در حین خارج شدن به همراه آب موجب گرفتگی پمپ و لوله ها نشوند از یک فیلتر در کف دستگاه استفاده شده است که این مواد ا در خود نگهداری می کند.

لذا در صورتی که این فیلتر پس از مدت کوتاهی استفاده تخلیه نشود، ممکن است پس از چند روز یا هفته مواد باقی مانده در داخل آن کپک زده و گندیده شوند و باعث بروز بوی بد در داخل محفظه شود.

همچنین گاهی مواقع ممکن است این مواد غذایی در داخل سوراخ های بازوی آبپاش گیر کنند و بعد از مدتی بوی بدی ایجاد نمایند.

در هر صورت بهتر است که هر از چند گاهی داخل محفظه را به خوبی تمیز کنید و تمامی مواد غذایی و آشغال هایی که باقی مانده است را خارج کنید.

عیب یابی ماشین ظرفشویی سامسونگ

وجود نشتی آب در ماشین ظرفشویی

یکی از دیگر مشکلات متداول و بسیار بد که در ظرف شویی ها ممکن است رخ دهد نشتی آب و یا آبریزش می باشد. رخ دادن چنین مشکلی برای دستگاه می تواند آسیب های جدی تری ایجاد کند و به همین سبب بهتر است که در صورت بروز آن در اولین فرصت مشکل آن را تعمیر کنید.

عوامل متعددی می تواند در نشت آب نقش داشته باشد. به عنوان مثال خراب شدن واشر و بست درب می تواند سبب نشت آب از لای درب شود. همچنین گاهی مواقع ممکن است لوله تخلیه آب دستگاه دچار آسیب شده و قسمتی از آن سوراخ شود که همین موضوع نیز می تواند باعث نشت آب به محیط بیرون شود.

معیوب بودن پمپ اصلی و تخلیه نیز می توان در بروز چنین رویدادی تاثیر داشته باشد. لذا در حالت کلی توصیه می شود که جهت بررسی و تعمیر دستگاه از یک تعمیر کار حرفه ای کمک بگیرید.

عدم شستشوی تمیز ظروف توسط دستگاه ظرفشویی

ماشین های ظرف شویی اغلب به تمیز شستن ظروف در مدت زمان کوتاه تر معروفند. اما گاهی مواقع ممکن است دستگاه پس از مدتی کارکرد دیگر آن بازدهی اولیه را نداشته باشد و ظروف را به خوبی گذشته تمیز نکند و لکه ها و مواد غذایی بر روی آن باقی بماند لذا در این صورت بهتر است که موارد ذکر شده زیر را انجام دهید.

بهتر است که قبل از انجام هر اقدامی ابتدا به خوبی داخل محفظه شستشوی دستگاه ره به طور کامل با استفاده از دستمال مرطوب تمیز کنید و تمامی لکه ها و پس مانده های مواد غذایی را از داخل آن خارج کنید. دقت داشته باشید که برخی مواقع مواد غذایی در داخل و لای واشر ها و لاستیک بین درب نیز گیر می کند.

سپس بهتر است که بازو های آبپاش دستگاه را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که به خوبی کار می کنند. گاهی مواقع ممکن است این بازو ها حرکت نکرده و یا آب را به خوبی بر روی ظروف نپاشند. همچنین از مناسب بودن فشار آب ورودی به داخل دستگاه اطمینان داشته باشید و آن را چک کنید تا چیزی مانع از انتقال آب به بازو ها نشود.

عامل دیگر که می تواند از علل عدم شستشوی مناسب ظروف باشد کمبود مایع و یا پودر شستشوی ظروف می باشد که بهتر است حتما آن را چک کنید.

عدم تخلیه آب توسط ماشین ظرفشویی

گاهی مواقع ممکن است که دستگاه ظرف شویی از تخلیه آب کثیف داخل خود ناتوان بماند و آب در داخل محفظه جمع شود. این موضوع برای ظرف شویی بسیار مهم و جدی است و می تواند مسبب بروز ایرادات و نقص های متعددی از جمله نشتی یا آبریزش و سایر موارد دیگر شود. لذا سعی کنید در اولین فرصت حتما آن را رفع کنید.

معمولا علت اصلی بروز عدم تخلیه آب در داخل دستگاه مربوط به پمپ تخلیه آن می باشد. در واقع پمپ تخلیه وظیفه خارج کردن آب را از محفظه دارد و آن را به لوله تخلیه آب انتقال می دهد. لذا اگر مشکلاتی از قبیل انسداد مسیر آن یا نقص در سیستم پمپ تخلیه به وجود آید می تواند باعث ایجاد چنین حالتی برای ظرف شویی شود.

همچنین از دیگر عواملی که می توانند در این حالت نقش داشته باشند می توان به  گرفتگی لوله و شلنگ تخلیه آب و همچنین فیلتر داخلی تخلیه آب اشاره کرد. در این صورت تنها کافی از مسیر آب را باز کنید تا مشکل رفع شود. توصیه می شود که مسیر شلنگ تخلیه را بررسی کنید تا در مسیر خود توسط اجسام مختلف له نشده باشد و هیچ پیچ و خم شدیدی در آن ایجاد نشود.

در صورتی که پس از بررسی موارد فوق متوجه مشکل خاصی نشدید ممکن است علت تخلیه نکردن آب از برد الکترونیکی دستگاه باشد. در واقع این امکان وجود دارد که برد الکترونیکی سیگنال تخلیه آب را به پمپ ندهد. که در این صورت حتما باید از یک تکنسین کمک بگیرید.

عیب یابی ماشین ظرفشویی سامسونگ

عدم آبگیری در ماشین ظرف شویی

ممکن است در زمانی که دستگاه را روشن کرده و برنامه شستشو را فعال کرده اید دستگاه مرحله آبگیری را انجم دهد و هیچ آبی به داخل محفظه وارد نشود.

این حالت برای دستگاه می تواند علل متعددی از جمله موارد زیر را داشته باشد.

سعی کنید شیر تامین کننده آب دستگاه را چک کنید و مطمئن شوید که باز است. همچنین شلنگ متصل به آن مسدود نشده و مسیر آن باز می باشد.

سپس شیر برقی را تست کنید و مطمئن شوید که جریان برق در آن وجود دارد و هیچ گونه آسیبی در آن به وجود نیامده است.

گاهی نیز ممکن است سوئیچ درب معیوب باشد و به دلیل عدم تشخیص بسته شدن درب دستگاه، آبگیری شروع نشود.

عدم خشک کردن مناسب ظروف توسط ظرفشویی

بزرگترین علتی که می تواند داشته باشد این است که المنت گرمایی دستگاه دچار نقص شده باشد و ظروف را به خوبی خشک نکند. همچنین باید ترموستات دستگاه مورد بررسی قرار گیرد زیرا در صورت خرابی دستگاه نمی تواند تغییرات دمایی خود را کنترل کند.

لذا در حالتی کلی بهتر است که جهت رفع چنین مشکلی حتما از یک تکنسین یا تعمیر کار کمک بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *