عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

شستشوی ظروف کثیف پس از خوردن وعده های غذایی یکی از سخت ترین و دشوار ترین کار ها برای بسیاری از افراد به حساب می آید و کمتر کسی با شور و اشتیاق خود را برای شستشوی ظروف کثیف آماده می کند. این مشکل به ویژه در زمانی که در منزل مهمانی گرفته شده است می تواند بسیار طاقت فرسا و دشوار محسوب شود.

لذا یکی از بهترین ابداعاتی که در زمینه لوازم های خانگی در دنیا انجام گرفته است، ماشین های ظرف شویی می باشد که قطعا استفاده از آن ها به خصوص برای افرادی که از شستشوی ظروف در منزل بیزار هستند بسیار مفید و پر کاربرد می باشد.

طبیعتا استفاده از دستگاه های ظرف شویی برای افرادی که شستشوی ظروف برای آن ها خوش آیند نیست و یا وقت کافی برای شستن آن ها را ندارند بسیار مناسب بوده و این دستگاه می تواند در زمان کمتری نسبت به نشان ظروف را به طور کامل و تمیز شستشو دهند.

اما یکی از مهم ترین نکاتی که به خصوص برای کاربران ماشین ظرفشویی بسیار مهم است، نحوه استفاده و آَشنایی با کاربرد های مختلف دستگاه می باشد. همان طور که می دانید بر روی پنل های کاربری ماشین ظرفشویی ها دکمه و کلید های بسیار متعددی تعبیه شده است که هر یک از آن ها دارای تنظیمات منحصر به فردی بوده و سبب تغییر در سیستم شستشوی ظروف می شود.

لذا داشتن و آگاهی از تمامی کاربرد های این دکمه ها می تواند به جهت استفاده صحیح و بهتر از تمامی ظرفیت های دستگاه موثر باشد. البته باید توجه داشته باشید که اغلب مدل ها و برند های مختلف دستگاه ظرف شویی دارای دکمه و کلید های متفاوتی می باشند و به همین جهت در طی این مقاله به بررسی و توضیح تمامی دکمه های پنل کاربری برند های مشهور ظرف شویی پرداخته می شود. بنابراین تمامی مطالبی که در این مقاله ذکر می شود به ترتیب زیر خواهد بود.

 1. نحوه استفاده از دستگاه ظرف شویی ال جی
 2. نحوه استفاده از دستگاه های ظرف شویی سامسونگ
 3. نحوه استفاده از دستگاه های ظرف شویی بوش
 4. مفاهیم و کاربرد های دکمه های ماشین ظرف شویی بوش
 5. مفاهیم و کاربرد های دکمه های ماشین ظرف شویی ال جی
 6. مفاهیم و کاربرد های دکمه های ماشین ظرف شویی سامسونگ

نحوه کارکرد ماشین ظرفشویی های ال جی، بوش و سامسونگ

پس از خریداری کردن دستگاه های ظرف شویی با برند های مختلف باید آن را در محلی مناسب و به طور کاملا اصولی و دقیق نصب نمایید و مطمئن شوید که هیچ گونه مشکلی در نحوه نصب آن وجود ندارد و پس از آن دستگاه را برای استفاده راه اندازی کنید. زیرا اغلب کسانی که در مرحله نصب دستگاه اشتباهات و خطا هایی را مرتکب شده اند، پس از مدت کوتاهی استفاده مشکلات متعددی برای ماشین ظرف شویی به وجود می آید.

برند های مختلفی در زمینه تولید ظرف شویی در حال فعالیت هستند و اغلب مدل های آن به نسبت یکدیگر دارای تفاوت های ظاهری می باشند. اما در در حالت کلی نحوه کارکرد آن ها و سیستم های مختلفی که برای شستشوی ظروف دارند تا حد بسیاری مشابه یکدیگر بوده و تنها یک سری تفاوت های کوچک و جزئی در آن ها مانند کاربرد های مختلف دکمه ها وجود دارد.

به طور عمده در تمامی مدل های ماشین ظرفشویی به جهت شستشو ابتدا باید دکمه پاور و یا همان روشن را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. سپس شخص باید ظروف کثیف را طبق توضیحات دفترچه راهنما در جایگاه های مخصوص به خود بچینند.

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

توجه داشته باشید که نحوه چیدن ظروف مختلف در محفظه شستشو از اهمیت بالایی در کیفیت شستشو دارد و علاوه بر آن در صورت غیر اصولی بودن چینش می تواند موجب عدم عملکرد بهتر بازوی آبپاش نیز شود.

سپس شخص باید مواد شوینده را در محفظه شستشوی دستگاه اضافه کند. همچنین توجه داشته باشید که وجود نمک مخصوص در داخل دستگاه در کیفیت شستشو بسیار تاثیر گذار است و به همین علت سعی کنید هر بار آن را چک کنید و به میزان مورد نیاز نمک اضافه کنید.

مقدار مواد شوینده نیز باید با توجه به تعداد ظروف و همچنین میزان کثیفی آن ها تعیین و سپس و درب محفظه آن به خوبی بسته شود.

همچنین نکته قابل توجه در این رابطه، استفاده از مواد شوینده مخصوص دستگاه های ظرف شویی می باشد. برخی از کاربران از مواد شوینده دستی استفاده می کنند که این عامل علاوه بر عدم شستشوی مناسب ظروف سبب آسیب به دستگاه نیز می شود.

نکته دیگر و قابل توجه استفاده از مایع های سفید کننده می باشد که برای خود دارای محفظه جداگانه بوده و می تواند کیفیت شستشو و تمیز شدن ظروف را تا حد به سزایی افزایش دهد. این مایع سفید کننده را در جایگاه خود ریخته و ماهی یکبار آن را بررسی کنید تا در صورت اتمام دوباره شارژ کنید.

البته از شوینده ها و موادی که در شستشوی ظروف تاثیر گذارند از جمله موارد فوق می توانند تاثیرات بسیار مثبتی داشته باشند اما به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از این مواد می تواند مشکلات مختلفی از جمله نشتی را به وجود آورد.

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

نکته قابل توجه دیگر در شستشوی ظروف این است که استفاده از آب های دارای املاح و به خصوص آهک می تواند لکه هایی را بر روی ظروف ایجاد نماید و به همین جهت بهتر است که از آب های زلال و بدون املاح برای شستشو استفاده شود.

لذا به همین جهت در دستگاه های ظرف شویی به منظور تصفیه و کاهش املاح موجود در آب منطقه از نمک های مخصوصی استفاده می شود که این کار را انجام می دهد. بنابراین اگر آب منطقه مسکونی شما دارای املاح زیادی است بهتر است که همواره از وجود مقداری نمک مخصوص در محفظه آن اطمینان حاصل کنید.

پس از چک و بررسی موارد فوق می توانید دستگاه را منظور شستشوی ظروف کثیف راه اندازی نمایید. برای شروع به کار ظرفشویی نیز تنها کافی است برنامه شستشوی آن را تنظیم و تایید کنید و بر روی دکمه شروع یا همان start فشار دهید.

پس از اتمام مراحل و برنامه های شستشوی ظروف باید اجازه دهید تا ظرف ها به خوبی خشک شوند و به همین علت می توانید برای سرعت بخشیدن به خشک شدن آن ها درب دستگاه را باز نگه دارید.

کاربرد و معنی دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی

در طی این قسمت به بررسی و توضیح تمامی دکمه و ها و کاربرد های آن ها و همچنین معنی لغوی آن ها پرداخته می شود تا کاربران ظرف شویی های ال جی بتوانند با آگاهی بیشتر از این دکمه و کلید ها استفاده نمایند و بتوانند تمامی ظرفیت ها و امکانات موجود بر روی دستگاه را بشناسند.

همچنین در طی مطالب زیر به توضیح و آشنایی با انواع مختلف پنل های کاربری موجود در ظرفشویی های ال جی می پردازیم زیرا مدل ها و شکل های مختلفی از پنل کاربری در دستگاه های ظرف شویی وجود دارد.

نمونه اول پنل کاربری ظرف شویی ال جی

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. Rinse یا همان دکمه آبکشی ظروف
 2. Intensive یا برنامه شستشوی زیاد و شدید ظروف توسط دستگاه
 3. Auto یا دکمه شستشوی ظروف در حالت اتوماتیک و خودکار
 4. Eco یا برنامه شستشوی بهینه و اقتصادی ظروف کثیف
 5. Quick یا شستشوی سریع و کوتاه مدت ظروف
 6. Prewash یا برنامه پیش شستشوی ظروف
 7. دکمه پاور یا همان روشن و خاموش کننده دستگاه ظرف شویی
 8. شامل چند نوه نماد خاص می باشد که هر کدام دارای مفهومات مختلفی است.
 • نماد a به منظور قفل کودک می باشد و روشن بودن آن به معنی فعال بودن قفل کودک است.
 • نماد b به معنای اتمام مایع سفید کننده ظروف می باشد که باید توسط کاربر به طور مجدد پر شود.
 • نماد c نیز به منظور اتمام نمک مخصوص شستشوی ظروف می باشد که باید در اولین فرصت نمک کافی در محفظه آن اضافه شود.
 1. صفحه نمایش پنل کاربری می باشد که بر روی آن اطلاعاتی نظیر زمان پایان برنامه شستشوی ظروف یا کد های خطا می باشد.
 2. Delay Start یا همان دکمه ایجاد تاخیر زمانی برای شستشوی ظروف می باشد.

نکته قابل توجهی که نسبت به استفاده از دکمه rinse یا همان آبکشی باید بدانید این است که فشردن متوالی این کلید می تواند گزینه های extra hot یا همان آبکشی با آب داغ را فعال کند که طی آن ظروف با دمای 80 درجه سانتی گراد آبکشی می شوند. همچنین گزینه دیگر آن rinse+ می باشد که به معنای دو باز آبکشی متوالی می باشد.

برای فعال سازی قفل کودک در سیستم شستشو دستگاه باید دکمه های شستشوی شدید و همچنین شستشوی خودکار را به طور همزمان فشرده و نگه دارید تا قفل کودک فعال شود. برای اطلاع از فعال شدن قفل کودک باید به چراغ فعال ساز آن توجه داشته باشید.

اگر چنانچه دستگاه ظرفشویی صدایی پیش فرض و هشدار دهنده ندارد و یا قصد قطع کردن آن را دارید باید دو دکمه شستشوی شدید و پیش شستشو را به طور هم زمان فشرده و نگه دارید.

نمونه دوم پنل کاربری ظرفشویی ال جی

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. در این قسمت 4 چراغ وجود دارد که به منظور برنامه شستشوی در حال اجرا می باشد و بسته به برنامه مورد نظر چراغ مربوط به آن روشن می شود. لذا شامل چهار برنامه ی شستشو wash و آبکشی rinse و خشک کن dry و پاکیزه clean می شود.
 2. در این قسمت نیز 2 چراغ وجود دارد که مربوط به میزان نمک و همچنین مایع سفید کننده در مخزن آن ها می باشد. در صورتی که مقدار نمک و مایع سفید کننده کم شود چراغ های مربوط به آن ها روشن می شود
 3. این حالت ظرفیت نیمه نام دارد. Half Load
 4. این قسمت مربوط به تنظیمات آب داغ در برنامه شستشوی extra hot می باشد. در این قسمت می توان فعال بودن قفل کودک را نیز بررسی کرد.
 5. صفحه نمایشگر دستگاه ظرفشویی می باشد که اطلاعاتی نظیر زمان پایان برنامه شستشو و کد های خطا نمایش داده می شود.
 6. این دکمه مربوط به تنظیمات کارکرد با تاخیر زمانی می باشد. Delay Start
 7. این دکمه برای آغاز برنامه های شستشوی دستگاه می باشد و با فشردن آن شروع می شود.
 8. دکمه های شستشوی خودکار و بهینه هستند که در صورت فشردن همزمان آن ها می توانید شستشوی با آب خیلی داغ را فعال سازی کنید.
 9. دو دکمه تاخیر زمانی و همچنین شستشوی ملایم می باشد که در صورت فشردن همزمان آن ها صدا پیش فرض هشدار دهنده دستگاه فعال یا غیر فعال می شود.
 10. دکمه های شستشوی سریع و شستشوی ملایم که در صورت فشردن آن ها به طور همزمان، قابلیت قفل کودک فعال سازی می شود.
 11. دکمه مربوط به روشن کردن یا خاموش کردن دستگاه ظرفشویی ال جی می باشد.

توجه داشته باشید که در قسمت شماره 1 در صورتی که برنامه شستشوی مورد نظر فعال باشد چراغ آن به طور چشمک زن خواهد بود. چراغ clean یا همان پاکیزه در صورت فعال سازی تنها 4 دقیقه ابتدایی شروع برنامه فعال خواهد ماند.

در صورتی که تعداد ظروف کثیف مورد استفاده در ظرف شویی بسیار کم است می توانید از برنامه شستشوی نیمه یا همان half load استفاده کنید. در این حالت تنها باید ظروف را در قسمت بالایی یا پایینی محفظه شستشو قرار دهید.

در صورت فعال سازی برنامه شستشوی آب داغ، دمای آب مورد استفاده برای شستشو تا 80 درجه سانتی گراد بالا می رود.

نمونه سوم پنل کاربری ظرفشویی ال جی

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. برنامه های شستشوی دستگاه ظرف شویی است که با چرخاندن آن بر روی گزینه های مورد نظر تنظیم می شود
 2. این دکمه مربوط به برنامه شستشوی آبکشی می باشد.
 3. این دکمه برای قفل کودک تعبیه شده که با فشردن آن فعال سازی می شود.
 4. این دکمه برای حالت آبپاش می باشد spray
 5. این دکمه برنامه مربوط به شستشو با ظرفیت کمتر را فعال می کند. Half load
 6. دکمه ایجاد فاصله زمانی برای شستشوی ظروف یا همان delay start
 7. دکمه مربوط به روشن و یا خاموش کننده دستگاه ظرفشویی ال جی
 8. به منظور قطع یا فعال کردن صدای هشدار دهنده دستگاه می توانید از فشردن همزمان دکمه های آبپاش و تاخیر زمانی شستشو استفاده کنید.
 9. در صورت فعال سازی حالت بخار این چراغ روشن می شود.
 10. این قسمت دارای نماد ها و چراغ هایی است که در کمبود نمک یا مایع سفید کننده شستشو ظروف و همچنین فعال یا غیر فعال بودن قفل کودک را نشان می دهد.
 11. این صفحه نمایش برخی اطلاعات از جمله زمان پایان برنامه های شستشوی ظروف و همچنین کد های خطای دستگاه را نشان می دهد.
 12. با فشردن همزمان دو دکمه تاخیر زمانی شستشو و ظرفیت نیمه می توانید حالت uv برای دستگاه فعال کنید.

اگر قصد استفاده از حالت های آبکشی اضافه و یا شستشوی آب داغ را دارید باید دکمه آبکشی یا همان rinse را به طور متوالی فشار دهید تا یکی از دو گزینه و یا ترکیب آن ها فعال سازی شود.

برای استفاده از حالت آبپاش باید این دکمه را به طور مکرر بفشارید تا فشار آب افزایش یافته و در یکی از حالت های soft یا medium یا strong قرار گیرد.

استفاده از حالت uv می تواند سرعت خشک شدن ظروف و همچین ضد عفونی شدن آن ها را افزایش دهد. در واقع در داخل محفظه شستشوی دستگاه های ظرف شویی اشعه ماوراء بنفش قرار داده می شود تا با تابش آن تمامی میکروب و باکتری ها به طور کامل از بین بروند.

برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی ال جی

همان طور که می دانید برنامه های شستشوی مختلفی در ماشین های ظرف شویی ال جی وجود دارد که هر یک از آن ها سیکل ها و مراحل مختلفی جهت شستشو و تمیز کردن ظروف کثیف دارند. لذا داشتن برخی اطلاعات جامع و مفید در رابطه با نحوه عملکرد این برنامه های شستشو و مراحل آن می تواند برای کاربران دستگاه های ظرف شویی بسیار کاربردی باشد.

 • برنامه شستشوی شدید ظروف Intensive

این برنامه شستشو بسیار سخت و شدید انجام می شود و برای ظروفی که بسیار کثیف و همچنین تعداد بالای ظروف مناسب می باشد. در واقع استفاده از این برنامه شستشو برای زمان مهمانی ها بسیار مناسب بوده و عمده کاربرد آن نیز مخصوص همین مواقع می باشد.

در طی این برنامه شستشو، ابتدا دستگاه ظروف را یک بار به طور کامل با آب 50 درجه سانتی گراد آبکشی می کند. سپس نوبت به شستشوی ظروف می رسد و ظرف ها با استفاده از آب 70 درجه سانتی گراد شستشو داده می شوند. پس ازاین مرحله، دستگاه ظرف ها را 3 بار متوالی آبکشی می کند که در مرحله پایانی آن از آب 70 درجه سانتی گراد استفاده می شود.

در نهایت مراحل شستشوی ظرف ها به پایان رسیده و ظروف توسط ظرفشویی به خوبی خشک می شوند

 • برنامه شستشوی خودکار ظروف auto

این برنامه شستشو جزء بهترین برنامه های ماشین ظرف شویی ها به شمار می رود و در بسیاری از مواقع کاربرد دارد. در طی این برنامه دستگاه ابتدا با میزان کثیفی و حجم آن ها را محاسبه کرده و سپس با توجه به میزان کثیف بودن ظروف و همچنین تعداد آن ها، دما و میزان آب ورودی به داخل محفظه شستشو را تنظیم می کند.

سپس ماشین ظرفشویی شروع به آبکشی و شستشوی ظرف ها می کند. در طی این برنامه شستشو آب به میزان کافی و مناسب استفاده شده و از هدر رفت آن جلوگیری می شود. لازم به ذکر است که در زمان تشخیص میزان کثیفی ظروف توسط دستگاه، در صفحه نمایش آن علامت f نمایش داده می شود

 • برنامه شستشوی اقتصادی و بهینه eco

در حالت کلی منظور از شستشوی بهینه و اقتصادی این است که دستگاه با کمترین میزان مصرف انرژی و آب، ظروف کثیفی که داخل محفظه شستشو قرار دارد را به طور کامل و تمیز شستشو می دهد. در طی این برنامه شستشو ابتدا دستگاه شروع به آبکشی ظروف ببا آب دمای 45 درجه سانتی گراد می کند. سپس مراحل شستشوی آن ها با همان دمای قبلی شروع می شود. در نهایت نیز با کمی افزایش دمای آب ظرف ها را آبکشی و سپس خشک می کند.

 • برنامه شستشوی سریع ظرف ها quick

یکی دیگر سیستم های شستشوی پرکاربرد برنامه شستشوی سریع می باشد که بیشتر اوقات کاربران از این برنامه استفاده می کنند. این برنامه شستشو برای ظرف بسیار کثیف و چرک مناسب نیست و تنها برای شستشو های معمولی برای ظروف نسبتا کثیف کاربرد خوبی دارد.

این برنامه شستشو در ابتدا دارای یک مرحله آبکشی با آب دمای 35 درجه سانتی گراد می باشد که طی آن مواد غذایی و باقی مانده آن ها از ظروف جدا می شوند و سپس دستگاه شروع به شستشوی آن ها می کند. در نهایت نیز یک آبکشی با دمای 40 درجه سانتی گراد انجام می شود و سپس دستگاه شروع به خشک کردن آن ها خواهد کرد.

 • برنامه شستشوی دو گانه doul spray

در طی این برنامه شستشوی، کاربران باید ظروف کثیف خود را در قسمت های بالایی و یا پایینی محفظه شستشو قرار دهند تا آبپاش های دستگاه بتوانند به خوبی ظرف های کثیف را شستشو دهند.

در این برنامه فشار اسپری کردن آب تا حد زیادی بالا می رود و سبب تمیز شدن تمامی لکه های روی ظرو ها می شود. در طی این برنامه آبپاش قسمت پایینی با فشار بسیار زیاد و در قسمت بالایی با فشار متوسط کار می کنند.

در ابتدای این برنامه یک آبکشی ساده با دمای 45 درجه آغاز می شود و پس از اتمام آن سیکل، مرحله شستشوی ظروف کثیف با دمای آّ 60 درجه انجام خواهد شد.

پس از اتمام مرحله شستشوی دستگاه، ظرفشویی به طور دوبار متوالی ظروف را آبکشی می کند و در نهایت مرحله خشک کن را آغاز می کند. توجه داشته باشید که برای خشک کردن ظروف توسط دستگاه باید درب دستگاه را باز کنید.

 • برنامه شستشوی ملایم با بخار آب care

این برنامه دارای یک تفاوت اساسی با سایر برنامه های شستشو می باشد که آن استفاده از بخار آب در حین شستشو می باشد. در واقع استفاده از بخار آب برای تمیز تر شدن برخی ظروف از جمله لیوان ها بسیار موثر است.

در طی این برنامه ابتدا دستگاه شروع به یک پیش شستشوی ساده با دمای 50 درجه سانتی گراد می کند و سپس مرحله شستشو شروف شروع می شود که همراه با آن مقداری بخار آب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

سپس دستگاه ظرف ها را دو بار آبکشی می کند که در اولی با دمای 50 و در آبکشی دوم از آب با دمای 70 استفاده می کند.

سپس باید درب دستگاه را نیمه باز قرار دهید تا سیکل خشک کردن ظرف ها شروع شود.

کلید های موجود در ماشین ظرفشویی بوش چه معنی هایی دارند؟

در این قسمت از محتوا قصد داریم تا به توضیح کلید های موجود در ظرف شویی بوش بپردازیم. آشنا شدن با قابلیت ها و نحوه ی انجام کار آن ها و همچنین انواع برنامه های شستشوی این دستگاه برای شما ارائه خواهد شد.

نکته ای که قابل ذکر هستیم این است که برای ارائه یک منبع آموزشی کامل برای شما پنل های کنترلی زیادی را مورد بررسی قرار داده ایم.

با بررسی این پنل های کنترلی دریافتیم که این آموزش می تواند در بسیاری از برند های مختلف موجود در بازار کاربرد داشته باشد.

زیرا ماشین ظرفشویی فارغ از نوع برند آن عملکرد و همچنین ویژگی های یکسانی دارد. در نتیجه همه ی افراد می توانند با مطالعه ی این محتوا آشنایی کاملی با کلید های دستگاه ظرف شویی خود پیدا کنند.

نمونه ی اول کنترل پنل دستگاه ظرف شویی بوش

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. کلید روشن خاموش دستگاه
 2. کلید های های برنامه های شستشو و عملکردهای اضافه
 3. نشانگر میزان آب دستگاه
 4. نشانگر شارژ دوباره نمک مخصوص
 5. نمایشگر زمان و اطلاعات دستگاه
 6. نشانگر شارژ مجدد کمک شوینده براق کننده ظرف ها
 7. دکمه آغاز و شروع مجدد دستگاه
 8. تنظیمات مربوط تایمر
 9. کلید هایی که به برنامه شستشوی دستگاه مربوط هستند
 10. دستگیره باز کردن درب ماشین

ویژگی های دیگری که در دستگاه های ظرف شویی بوش وجود دارد

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

نماد a: ویژگی است به نام افزایش سرعت که می تواند زمان انجام برنامه را تا 20 الی 66 درصد با توجه به برنامه ای که انتخاب شده است کاهش دهد. زمانی که افراد این ویژگی را انتخاب کنند باید بدانند که مصرف انرژی و همچنین آب را افزایش می دهند.

نماد b: ویژگی است که به دستگاه اجازه می دهد تا از نصف ظرفیت خود استفاده کند. این ویژگی زمانی انتخاب می شود که فرد ظرف های کم تری را داخل دستگاه برای شست و شو قرار می دهد. استفاده از مواد شوینده بهتر است که به اندازه ی نصف یک سیکل شست و شو باشد. مزیت هایی که انتخاب این برنامه دارد عبارت است از کاهش مصرف آب، انرژی و همچنین کاهش در زمان انجام کار دستگاه.

نماد c: ویژگی از دستگاه می باشد که کاربرد آن برای زمانی است که در داخل دستگاه از ظرف های حساس مانند شیشه شیر بچه و تخته خرد کردن مواد وجود دارد. افراد زمانی از این ویژگی استفاده می کنند که می خواهند سطح بهداشت در شست و شو را بالا ببرند که این نتیجه با افزایش دما و نگه داشتن آن برای مدت های طولانی حال می شود. افزایش مصرف انرژی و زمان انجام کار نیز جز ویژگی های این برنامه می باشد.

نماد d: این ویژگی را معمولا شستشوی شدید ظرف های موجود در داخل دستگاه می نامند. همان طور که از نام آن پیدا است زمانی از این برنامه انتخاب می شود که ظرف های مختلف با آلودگی ها مختلف در داخل دستگاه قرار دارد. برای استفاده از این برنامه می بایست ظرف هایی را که کثیف تر هستند را در طبقه ی بالایی و بقیه را در طبقه ی پایین تر قرار داد.

نحوه ی انجام کار هم به این طریق است که از طبقه ی پایین دستگاه آب با شدت بسیار بالایی پاشیده می شود و همچنین دمای دستگاه تا بیش ترین مقدار بالا می رود و برای مدتی آن دما در داخل دستگاه حفظ می شود، در این برنامه نیز شاهد افزایش مصرف انرژی و زمان شستشوی ظرف ها هستیم.

نماد e: این ویژگی معمولا برای خشک کردن ظرف های پلاستیکی کاربرد دارد اما آن را با نام خشک کردن بیش تر ظرف ها می شناسند. برنامه ی فوق برای گرفتن نتایج مطلوب تر و همچنین خشک کردن بیش تر ظرف ها با افزایش دمای آبکشی نهایی استفاده می شود. در این برنامه نیز می توانیم مشاهده کنیم که مصرف کردن انرژی افزایش یافته و زمان شستشوی ظرف ها بیش تر شده است.

نماد f: برنامه ای است برای براق کردن و همچنین خشک نمودن ظرف ها به منظور پیشگیری از به وجود آمدن لکه ها و همچنین خشک کردن بهتر ظرف ها. در این برنامه میزان آب مصرفی بیش تر شده و همچنین زمان خشک کردن ظرف ها بیش تر می شود. برای استفاده کردن از این برنامه می توان از مواد شوینده ای که خاصیت براق کنندگی دارند بهره برد. در این برنامه نیز مصرف انرژی افزایش خواهد یافت.

پنل کنترلی دیگری از ماشین ظرفشویی بوش

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. کلید خاموش/ روشن
 2. کلید های برنامه های مختلف دستگاه
 3. کلید اطلاعات
 4. نمایشگر فوقانی
 5. نشانگر شارژ دوباره ی مایع کمک شوینده/ آبکشی
 6. نشانگر شارژ مجدد نمک مخصوص
 7. نشانگر اتصال بی سیم
 8. کلید های افزایش و کاهش (– و +)
 9. کلید انتخاب زمان (تاخیر زمانی)
 10. کلید آغاز کنترل
 11. کلید های برنامه/ قابلیت های انتخابی
 12. کلید آغاز دستگاه
 13. نمایشگر جلویی
 14. دستگیره باز کردن درب
 15. نشانگر آغاز کنترل
 16. دکمه های جلو و عقب (< و >)

نکته:

بنا بر مدل دستگاه شما ممکن است تعداد کلید های موجود بر روی کنترل دستگاه شما متفاوت و همچنین برنامه های مختلف آن ویژگی های انتخابی دیگری داشته باشند. متفاوت بودن نمایشگر هم در مدل های مختلف وجود دارد و باید به آن توجه کرد.

کلیدی مبنی بر نمایش جزئیات و همچنین اطلاعات بیش تر درباره ی یک برنامه بر روی نمایشگر دستگاه تعبیه شده است.

مدل دیگری از پنل کنترلی ماشین ظرفشویی بوش

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. کلید روشن/ خاموش دستگاه
 2. دستگیره باز کردن درب
 3. ولوم انتخاب برنامه های ظرفشویی
 4. کلید آغاز
 5. نمایشگر دیجیتال
 6. کلید انتخاب زمان
 7. کلید های مربوط به عملکردهای اضافی
 8. نشانگر شارژ مجدد مایع آبکشی/ براق کننده
 9. نشانگر شارژ دوباره نمک مخصوص
 10. نشانگر وضعیت آب دستگاه

نکته هایی در این خصوص:

بنا بر مدل دستگاه شما ممکن است تعداد کلید های موجود بر روی کنترل دستگاه شما متفاوت و همچنین برنامه های مختلف آن ویژگی های انتخابی دیگری داشته باشند.

همچنین علاوه بر این موضوع همه ی دستگاه ها دارای برنامه های یکسانی می باشند که فقط اسم آن ها در مدل های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد.

یک مدل دیگر از کنترل پنل ماشین ظرفشویی بوش

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. کلید روشن/ خاموش دستگاه
 2. کلید هایی که به برنامه های شستشو مربوط می شوند
 3. نشانگرهای مراحل سیکل شستشو
 4. نمایشگر دیجیتال
 5. کلید های برنامه ریزی زمان بندی و سایر تنظیمات
 6. کلید شروع و ریست دستگاه
 7. کلید های مربوط به برنامه ها و قابلیت های اضافی دستگاه
 8. کلید راه اندازی ۳ ثانیه ای
 9. نشانگر شارژ مجدد مایع آبکشی/ براق کننده
 10. نشانگر وضعیت آب دستگاه
 11. نشانگر شارژ مجدد نمک مخصوص
 12. باز کننده درب

نکاتی درباره ی این قسمت:

 1. مراحل مختلف مانند سیکل شست و شو و آبکشی و دیگر موارد در نمایشگر نشان داده می شود.
 2. برای تغییر تنظیمات پایه ای می توانید دکمه ی راه اندازی را برای مدت 3 ثانیه فشار داده و نگهدارید.
 3. در این مدل نیز برنامه ها یکسان و کاملا مشابه می باشند.
 4. برای بستن برنامه و یا خاتمه دادن به آن باید کلید ریست یا راه اندازی را برای مدت 3 ثانیه فشار داده و نگه دارید، گفتنی هستیم پس از خاموش شدن دستگاه برنامه ذخیره می گردد و بعد از این که مجددا روشن شد از همان مرحله آغاز به کار می کند.

انواع برنامه های شستشوی ماشین ظرف شویی بوش

در این قسمت از محتوا قصد داریم تا برنامه های مختلف شستشوی ظرف ها را برای شما معرفی کنیم. نکته ای که وجود دارد این است که این برنامه برای مدل های مختلف دستگاه متفاوت می باشد و برای انتخاب آن ها می بایست فاکتور هایی مانند تعداد ظرف ها و همچنین میزان کثیفی آن ها را در نظر بگیرید. علاوه بر آن باید ذکر کنیم که مدت زمان شست و شو بستگی به دمای آب و تعداد ظرف ها و همچنین میران کثیف بودن آن ها بستگی دارد.

مصرف کننده ها باید توجه کنند که دما های ذکر شده در برنامه های مختلف برای مدل های متفاوت متغیر و به نوعی منحصر به فرد می باشد.

 • شستشوی شدید

برنامه ی فوق برای شستشوی ظرف هایی مانند تابه و قابلمه ها و به طور کلی ظرف هایی که ظریف نیستند مناسب می باشد. در برنامه ی فوق اول ظف ها آبکشی شده و در دمای 70 درجه شسته می شوند، بعد از آن دوباره آبکشی. در دمای 69 شست و شو می شوند و در آخر به وهله ی خشک کردن می رسند. این برنامه برای از بین بردن کثیفی هایی مانند باقی مانده مواد غذایی سوخته و لکه های سخت کاملا مناسب می باشد.

 • شستشوی اتوماتیک

این برنامه ی شست و شو می تواند برای از بین بردن کثیفی های مختلف ظرف هایی مانند کارد و قاشق و چنگال به کار رود. همچنین از جمله کاربرد های این برنامه از بین بردن لکه های خشک شده بر روی ظرف ها می باشد.

تنظیم کردن مراحل شست و شو با تشخیص سنسور های دستگاه به منظور ارائه ی هر چه بهتر کیفیت انجام می شود و نیازی به دخالت فرد نخواهد بود.

 • شستشوی بهینه دستگاه ظرف شویی بوش

این برنامه از جمله برنامه های پر استفاده ی دستگاه بوش می باشد و طریقه ی کارکرد آن هم به این طریق است که در ابتدا ظرف ها آبکشی می شوند و پس از آن در دمای 50 درجه شسته می شوند و دوباره آبکشی می شوند و پس از آن در دمای 60 درجه شسته می شوند. با گذراندن این مراحل ظرف ها خشک شده و در آخر درب ماشین ظرفشویی به صورت خودکار باز می شود.

 • شستشوی بی صدا دستگاه ظرف شویی بوش

 در این برنامه از ماشین ظرفشویی بوش که شباهت های بسیاری با برنامه ی بهینه دارد. طریقه ی کارکرد این گونه است که ظرف ها در ابتدا آبکشی و در دمای 65 درجه شسته می شوند آبکشی در این مرحله به صورت بهداشتی می باشد. نکته ای که در رابطه با این برنامه وجود دارد این است که همراه این برنامه دیگر قابلیت های اضافی وجود دارد که متفاوت می باشند و همه ی مورد ها را شامل نمی شوند.

 • شستشوی شیشه ای دستگاه ظرف شویی بوش

برنامه ی فوق همان طور که می توان از اسم آن حدس زد مناسب ظروف شیشه ای می باشد. همچنین در کنار این مورد کارد و چنگال و ظرف های پلاستیکی حساس به دما نیز می تواند برای شست و شو با این برنامه به کار برود. طریقه ی شست و شو هم به این ترتیب است که در ابتدا ظرف ها آبکشی و شست و شو در دمای 40 درجه و سپس آبکشی و شست و شو با دمای 60 درجه و خشک شدن ظرف ها می باشد.

 • شستشوی سریع دستگاه ظرف شویی بوش

این برنامه آبکشی اولیه را حذف می کند تا در زمان کم تری ظرف ها شسته باشد. در این برنامه در ابتدا ظرف ها با دمای 65 درجه شسته می شوند و آبکشی می شوند و پس از آن با دمای 70 درجه شسته می شود و آبکشی داغ و در نهایت خشک شدن. برخی مدل ها دارای برنامه شستشوی سریع 45 می باشند که در این برنامه همه چیز یکسان است به جز دمای شست و شو که 45 است.

 • شستشوی یک ساعت ماشین ظرف شویی بوش

برنامه ی فوق برای شستشوی ظرف های مختلف مناسب می باشد. در این برنامه هم آبکشی اولیه انجام نمی شود و بقیه مراحل مانند برنامه ی سریع انجام می شود.

 • شستشوی ظروف ماشین ظرفشویی بوش

برنامه ی شستشوی ظروف ماشین ظرفشویی بوش بسیار مشابه با برنامه ی شستشوی شیشه ای می باشد و برای ظرف هایی مانند کارد و چنگال و پلاستیک های حساس به دما و ظرف های شیشه ای مناسب است. مانند برنامه ی شستشوی شیشه ای عمل شستن ظرف ها با دمای 40 آغاز می شود و آبکشی میانی و شستن ظرف ها در دمای 55 انجام شده و در نهایت خشک می شوند.

کاربرد و مفهومات دکمه های ماشین ظرفشویی سامسونگ

در طی این قسمت از مقاله به بررسی و توضیح تمامی کاربرد ها و مفهومات دکمه های مختلف موجود بر روی پنل کاربری ظرف شویی سامسونگ می پردازیم تا با مطالعه آن بتوانید به اطلاعات مفید و جامعی در رابطه به نحوه استفاده از آن ها دست یابید.

همچنین تمامی قابلیت ها و ظرفیت های مختلف استفاده از ماشین ظرفشویی سامسونگ پرداخته شده است که قطعا می تواند برای تمامی کاربران مفید واقع شود. قطعا داشتن آگاهی و اطلاعات از نحوه استفاده از تمامی برنامه های شستشو و کاربرد های مختلف اجزای آن، می تواند در راهنمایی و کمک کاربر در استفاده هوشمندانه و مفید از دستگاه ظرفشویی مفید تاثیر گذار باشد.

نمونه اول پنل کاربری ماشین ظرفشویی سامسونگ

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. این دکمه وظیفه روشن یا خاموش کردن ظرف شویی را دارد.
 2. این دکمه نشان دهنده برنامه های مختلف ظرف شویی برای شستشوی ظروف است.
 3. دکمه شستشوی ظروف در حالت نیمه یا همان half load
 4. این دکمه مربوط به برنامه شستشو با ایجاد تاخیر زمانی می باشد.
 5. در این صفحه نمایش اطلاعات مختلفی از جمله برنامه شستشوی مورد نظر و زمان پایان شستشو و سایر موارد دیگر نشان داده می شود.
 6. دکمه برنامه آبکشی کردن مجدد و اضافی ظروف می باشد.
 7. دکمه مربوط به برنامه شستشوی ظروف به صورت بهداشتی
 8. دکمه کارکرد چند گانه شوینده ها و همچنین ایجاد حالت قفل کودک برای ظرف شویی

نکته قابل توجه در رابطه با نحوه عملکرد شستشوی بهداشتی این است که، پس از اتمام مراحل شستشوی ظروف، یک مرحله آبکشی در دمای آب 70 درجه به آن اضافه می شود و برای چند دقیقه در این حالت باقی ماند که این عامل موجب بهداشتی شدن شستشو می شود.

برای فعال کردن حالت قفل کودک در این مدل از پنل های کاربری سامسونگ باید دکمه multi tab را برای چند ثانیه فشرده و نگه دارید تا نماد آن بر روی صفحه نمایش فعال شود.

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

بر روی پنل کاربری سامسونگ یک دکمه وجود دارد که پس از انتخاب برنامه شستشو با فشردن آن مراحل شستشو آغاز می شود و در صورت فشردن آن در میانه مراحل شستشو، عملکرد برنامه متوقف می شود. لذا در صورتی که این دکمه را برای مدت چند ثانیه فشار دهید و نگه دارید سبب ریست شدن برنامه شستشو ماشین ظرفشویی می شود.

همچنین توجه داشته باشید که در صورت باز بودن درب ماشین ظرف شویی تنها دکمه روشن و خاموش کردن آن فعال است.

معنی نماد های صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی سامسونگ

 1. این نماد ها نشانه برنامه های شستشوی ظرف شویی می باشد که روشن بودن هر یک از آن ها به معنی فعال بودن برنامه است
 2. زمان بندی پایان مراحل مورد نظر و همچنین نشان دهنده کد های خطای دستگاه می باشند.
 3. این نماد مربوط به تنظیمات انتخاب اضافی از جمله آبکشی اضافی و سایر موارد می باشد.
 4. نشان گر قابلیت ها مختلف دستگاه از جمله قفل کودک، تاخیر زمانی شروع و سایر موارد است.
 5. نشان گر حالت ظرفیت نیمه می باشد.

نمونه دوم پنل کاربری ماشین ظرفشویی سامسونگ

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. دکمه خاموش و روشن کردن
 2. دکمه برنامه های شستشوی مختلف ظرفشویی
 3. دکمه فعال کردن حالت ظرفیت نیمه ظرف شویی
 4. دکمه شستشوی بهداشتی ظروف
 5. دکمه ایجاد حالت مولتی تب و همچنین فعال سازی قفل کودک دستگاه ظرف شویی سامسونگ

توجه داشته باشید که استفاده از دکمه حالت چند کاره یا همان multi tab برای مواقعی مناسب می باشد که قصد استفاده از قرص های شوینده یا مواد شوینده چند کاره دارید. در صورت با فعال شدن این گزینه قرص شوینده چند کاره با نمک و مایع سفید کننده به خوبی ترکیب می شود و عملکرد بسیار موثر و خوبی بر جای می گذارد.

نمونه سوم پنل کاربری ماشین ظرفشویی سامسونگ

 

 1. دکمه روشن یا خاموش کردن دستگاه
 2. دکمه مربوط به برنامه های شستشوی ماشین ظرف شویی سامسونگ
 3. دکمه فعال ساز ظرفیت نیمه قسمت بالایی محفظه شستشو
 4. دکمه فعال ساز ظرفیت نیمه قسمت پایینی محفظه شستشو
 5. دکمه فعال کننده برنامه شستشوی بهداشتی توسط ماشین ظرف شویی
 6. این دکمه جزء تنظیمات و سیکل های اضافی در برنامه شستشو است و با فشردن آن یک مرحله آبکشی اضافی به برنامه شستشو اضافه می شود.
 7. این دکمه عملکرد چندگانه یا multi tab نام دارد و در زمان استفاده از قرص های چند کاره کاربرد دارد.
 8. دکمه فعال ساز قابلیت قفل کودک ظرف شویی
 9. صفحه نمایشگر ظرف شویی که اطلاعاتی از قبیل زمان بندی سیکل شستشو، کمبود مواد شوینده یا نمک مخصوص و سایر موارد دیگر را نشان می دهد.
 10. دکمه فعال سازی شروع برنامه با ایجاد اخیر زمانی
 11. دکمه شروع یا متوقف کننده برنامه شستشوی مورد نظر

نمونه چهارم پنل کاربری ماشین ظرفشویی سامسونگ

عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ

 1. دکمه روشن و خاموش
 2. انتخاب کننده برنامه شستشو
 3. قابلیت ظرفیت نیمه
 4. تاخیر زمانی
 5. فعال ساز قفل کودک
 6. کاهش مقدار نمک مخصوص
 7. کاهش مایع سفید کننده
 8. تاخیر زمانی
 9. سیکل شستشوی مورد نظر
 10. آبکشی
 11. خشک کن
 12. شستشوی شدید
 13. شستشوی بهداشتی
 14. عملکرد چند کاره
 15. دکمه شروع یا متوقف یا ریست

برنامه های شستشوی مختلف ماشین ظرفشویی سامسونگ

 • برنامه شستشوی شدید ظروف Intensive

این برنامه شستشو بسیار سخت و شدید انجام می شود و برای ظروفی که بسیار کثیف و همچنین تعداد بالای ظروف مناسب می باشد. در واقع استفاده از این برنامه شستشو برای زمان مهمانی ها بسیار مناسب بوده و عمده کاربرد آن نیز مخصوص همین مواقع می باشد.

معمولا این برنامه شستشو اغلب برای شستن قابلمه های کثیف و پر چرب استفاده می شود و زمان اتمام آن 3 الی 4 ساعت است.

 • برنامه شستشوی خودکار ظروف auto

در طی این برنامه دستگاه ابتدا میزان کثیفی ظروف را تشخیص داده و سپس با توجه به میزان کثیف بودن ظروف و همچنین تعداد آن ها، دما و میزان آب ورودی به داخل محفظه شستشو را تنظیم می کند.

سپس ماشین ظرفشویی شروع به آبکشی و شستشوی ظرف ها می کند. در طی این برنامه شستشو آب به میزان کافی و مناسب استفاده شده و از هدر رفت آن جلوگیری می شود.

 • برنامه شستشوی اقتصادی و بهینه eco

در حالت کلی منظور از شستشوی بهینه و اقتصادی این است که دستگاه با کمترین میزان مصرف انرژی و آب، ظروف کثیفی که داخل محفظه شستشو قرار دارد را به طور کامل و تمیز شستشو می دهد. در طی این برنامه شستشو ابتدا دستگاه شروع به آبکشی ظروف با آب دمای 45 درجه سانتی گراد می کند. سپس مراحل شستشوی آن ها با همان دمای قبلی شروع می شود. در نهایت نیز با کمی افزایش دمای آب ظرف ها را آبکشی و سپس خشک می کند.

 • برنامه شستشوی سریع ظرف ها quick

این برنامه شستشو برای ظرف بسیار کثیف و چرک مناسب نیست و تنها برای شستشو های معمولی برای ظروف نسبتا کثیف کاربرد خوبی دارد. زمان کلی شستشوی دستگاه طی این حالت تنها 40 دقیقه است.

این برنامه شستشو در ابتدا دارای یک مرحله آبکشی با آب دمای 35 درجه سانتی گراد می باشد که طی آن مواد غذایی و باقی مانده آن ها از ظروف جدا می شوند و سپس دستگاه شروع به شستشوی آن ها می کند. در نهایت نیز یک آبکشی با دمای 40 درجه سانتی گراد انجام می شود و سپس دستگاه شروع به خشک کردن آن ها خواهد کرد.

 • برنامه شستشوی ظریف

طی این برنامه از مقادیر کمتری شوینده به نسبت سایر برنامه استفاده می شود و زمان پایان برنامه آن 2 ساعت می باشد. در این برنامه شستشوی اصلی با دمای 45 و سایر مراحل آن با آب 60 درجه انجام می شود.

 • برنامه شستشوی اکسپرس

این برنامه شستشو دارای مدت زمان کوتاهی برای انجام مراحل مختلف شستشو است و برای شستشوی ظروف با کثیفی متوسط مناسب است.

در این برنامه شستشو، از میزان کمی شوینده استفاده شده و به مدت یک ساعت به طور می انجامد. مرحله شستشوی اصلی آن با دمای 60 درجه انجام می شود.

 • برنامه شستشوی نرمال

این برنامه دارای مدت زمان 2.5 ساعت بوده و طی آن ابتدا یک آبکشی ساده و سپس شستشوی اصلی است. یک آبکشی در میانه شستشو و یک آبکشی در انتهای برنامه انجام می شود. همچنین دمای آب مورد استفاده در شستشوی اصلی 53 درجه می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *