ارورهای یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ

ارور یخچال سامسونگ

با ارتقای کیفی یخچال های سامسونگ شاهد این امر بوده اید که یخچال های دارای نمایشگر دیجیتال به بازار عرضه شدند. هنگامی که دستگاه دچار ایرادی شود، برای با خبر کردن کاربر از وجود این مشکل یک کد روی نمایشگر ظاهر می شود. دانستن معنای کد خطا یا ارور ظاهر شده به شما کمک زیادی برای پی بردن به مشکل اصلی می کند. بارز است که ارورها در مدل های مختلف یخچال فریزر و ساید بای ساید، متفاوت نمایش داده می شوند. در این مقاله سعی کرده ایم تا به طور جامع و کامل شما را با انواع ارور های یخچال سامسونگ آشنا کنیم. 

 

ارور O FF

 

اگر یخچال را به تازگی خریداری و نصب کرده اید و با خطای O FF  مواجه شده اید نگران نباشید. یخچال در حالت DEMO  یا  SHOP  قرار دارد. این ارور باید از سمت فروشنده غیرفعال شود. در این حالت تمامی قطعات به غیر از موتور یخچال در حال فعالیت هستند.

اما در اینجا ما به شما یاد خواهیم داد چگونه خودتان به سادگی این حالت را غیر فعال کنید. با توجه به نمایشگر یخچال تان یکی از موارد زیر را انجام دهید:

 • فشردن دکمه های Energy Saver + Freezer همزمان به مدت شش ثانیه

 • فشردن دکمه های Refrigerator(Fridge) + Freezer شش ثانیه همزمان

 • فشردن دکمه های Power Save + Lighting شش ثانیه همزمان

در بعضی از یخچال ها به طور مثال یخچال های سری RS کد خطا به صورت یک خط نمایش داده می شود. هر یک از این خطوط بیانگر یک ارور مشخص است. در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که چگونه از طریق خط ظاهر شده به نوع ارور و در نتیجه به علت پیدایش این ارور پی ببرید.

 

 

سمت راست مربوط به کدخطای قسمت یخچال (Refrigerator=R) و سمت چپ مربوطه به ارور به وجود آمده در قسمت فریزر (Freezer=F) است. به عنوان مثال:

 

ارور R1 : وجود مشکل در سنسور یخچال

ارور F1 : وجود مشکل در سنسور فریزر

 

ارور R2 : وجود مشکل در سنسور دمای یخچال

ارور F2 : وجود مشکل در سنسور دمای فریزر

 

ارور R3 : وجود مشکل در سنسور دیفراست یخچال

ارور F3 : وجود مشکل در سنسور دیفراست فریزر

 

ارور R4 : وجود مشکل در سنسور فن یخچال

ارور F4 : وجود مشکل در سنسور فن فریزر

 

 

ارور R5 : وجود مشکل در عملکرد یخساز 

ارور F5 : وجود مشکل در فن کندانسور

 

ارور R6 : خطای کشوی مجزای یخچال

ارور F6 : خطای بین برد الکترونیک اصلی و دیسپلی

 

ارور R7 : مشکل در سیستم دیفراست یخچال

ارور F7 : مشکل در سیستم دیفراست فریزر

از جمله رایج ترین ارور یا کدخطاهایی که ممکن است شاهد آن باشید:

 

ارور SE یا 1E یخچال سامسونگ

 

این خطا با قطع شدن برق ظاهر می شود. شما می توانید به سادگی با توجه به راه حل زیر خودتان این ارور را رفع کنید. با توجه به مدل یخچال یکی از مراحل زیر را انجام دهید.

 • فشردن همزمان power save + lighting به مدت شش ثانیه

 • فشردن همزمان fridge + freezer به مدت شش ثانیه

ارور 4E یخچال سامسونگ

 

برای رفع این ارور ابتدا سنسورهای یخچال را بررسی کنید. از سالم بودن سنسور محیطی و سنسور دیفراست اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز به تعویض آن ها اقدام نمایید. اگر همچنان خطای 4E را مشاهده کردید مشکل از برد الکترونیک می باشد.

ارور 5E یخچال سامسونگ

 

این خطا خبر از وجود مشکل در قسمت یخساز یخچال را می دهد. برای رفع این کد خطا تمامی قسمت های یخسار باید مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه ارور رفع نشد باید به تعویض آن اقدام نمایید.

ارور 8E و 14E یخچال سامسونگ

در صورتی که سنسور یخساز دچار مشکل شود، این خطا روی صفحه ظاهر می شود. باید سنسور و سیم کشی را بررسی کرده در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید.

ارور 25E , 24E یخچال سامسونگ

ارور 24E مربوط به مشکل در سیستم دیفراست فریزر و 25E خطای سیستم دیفراست یخچال می باشد. برای رفع این ارور ترمودیسک، ترموفیوز، المنت و در نهایت برد الکترونیک را چک نمایید.

ارور 33E یخچال سامسونگ

 

این ارور را شما اکثرا زمانی مشاهده می کنید که یخچال را جابجا کرده باشید یا حین جابجایی ضربه ای به آن وارد شده باشد. این ارور خبر از وجود مشکل در گرمکن لوله پر کن آب می باشد. پس برای رفع می توانید آن را بررسی کنید و با ری استارت یخچال (فشردن همزمان power save + lighting به مدت ده ثانیه) آنن را پاک کنید. در صورت رفع نشدن ارور حتما از یک متخصص کمک بخواهید زیرا که دستکاری خودسرانه باعث خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد.

ارور 41E یخچال سامسونگ

این ارور به دلیل اختلال در ارتباط بین برد الکترونیک اصلی و دیسپلی ظاهر می شود.

ارور 71E , 72E یخچال سامسونگ

 

ارور 71E مربوط به خطای سنسور فریزر و 72E مربوط به خطای سنسور یخچال است. در این حالت دمای یخچال و فریزر بالا رفته و نیازمند تعویض این قطعه می باشد.

ارور 84C یا 84E یخچال سامسونگ

این ارور خبر از وجود یک مشکل بسیار جدی در یخچال را به ما می دهد. در واقع این ارور در نتیجه ی تعییر ولتاژ ایجاد شده در اثر قفل شدگی روتور ظاهر می شود. دستیابی به روتور قفل شده کاری بسیار تخصصی می باشد و فقط از طریق کمپرسور می توان به آن دست یافت. در این بین کمپرسور سه سرعته DC نیازمند به تعویض است.

ارور 5 یخچال سامسونگ

 

این ارور مربوط به سنسور دیفراست می باشد. در ابتدا با ریست کردن دستگاه سعی کنید این ارور را رفع نمایید. در صورت رفع نشدن باید سیستم دیفراست کاملا بررسی شود تا در صورت نیاز تعمیر یا تعویض گردد.

ارور 6E یخچال سامسونگ 

 

ممکن است با قطع برق این ارور را مشاهده کنید. این ارور مربوط به سنسور دمای محیط است. معمولا با یک ری استارت ساده می توانید ارور را برطرف نمایید. به این صورت که دو کلید Power Freeze + Power Cool (یا در صورت متفاوت بودن نمایشگر، دو کلید بالا را نگه دارید ) همزمان به مدت ۲۰ ثانیه فشار دهید.

ارور 21E ,22E, 23E یخچال سامسونگ 

 

به ترتیب وجود مشکل در فن فریزر، فن یخچال و فن کندانسور ب این کد خطا نمایش داده می شود. ابتدا فن و سیم کشی آن را بررسی کرده، در صورت سالم بودن ایراد می تواند از برد الکترونیک باشد.

ارور 39E , 26E یخچال سامسونگ 

 

این ارورها مربوط به سیستم یخساز می باشند. درواقع مشکل در حسگر یخساز یا کمبود آب باعث بروز این خطا می شود. برای رفع آن باید تمامی اتصالات، قطعات و خط آب یخساز بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

ارور 40E  یخچال سامسونگ 

 

این ارور نشان میدهد که ارتباط فن فریزر قطع شده است. بنابراین برای حل مشکل باید سیم کشی و برد الکترونیک بررسی شود.

ارور 81E یخچال سامسونگ

 

زمانی که کمپرسور استارت نمی زند این ارور ظاهر می شود. برای رفع کمپرسور باید کاملا بررسی شود در صورت نیاز اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمایید.

ارور 83E, 85E, 86E, 88 88 در یخچال سامسونگ

 

این مجموعه از ارورها در اثر قطع برق و در نتیجه ی عملکرد نادرست اینورتر PBA ظاهر می شوند. با ری استارت کردن دستگاه این ارورها رفع خواهند شد. به این صورت که دستگاه را از برق کشیده و پنج دقیقه صبر کنید، سپس دوباره به برق متصل نمایید.

ارور ساید بای ساید سامسونگ

در یخچال های فرنچ و سری های RT , RL کدهای خطا به صورت زیر نمایش داده می شوند:

ردیف

کد خطا

علت کد خطا

1R-1-aمشکل در سنسور یخساز
2R-1-bمشکل در سنسور دمای یخچال
3R-1-cمشکل در سنسور دیفراست یخچال
4R-1-dخطای فن فریزر
5R-1-eخطای سیستم یخساز
6R-1-gمشکل در سیستم دیفراست یخچال
7R-10-bمشکل در کشوی مجزای داخل یخچال
8R-10-gخطای هیتر منبع آب
9R-10-aمشکل در هیتر دمپر محفظه ی سرد کننده یخچال
10F-1-dمشکل در فن فریزر
11F-1-eمشکل در فن کندانسور
12F-1-fمشکل در سنسور محفظه ی یخساز
13F-1-gمشکل در سیستم دیفراست فریزر
14F-1-cمشکل در سنسور دیفراست فریزر
15F-1-bمشکل در سنسور دمای فریزر
16F-1-aمشکل در سنسور خارجی
17F-10-bمشکل در فن محفظه یخساز یخچال
18F-10-gمشکل در ارتباط بین برد الکترونیک اصلی و دیسپلی
19F-10-fمشکل در ارتباط بین برد الکترونیک اصلی و برد کمپرسور

 

 

شما با خواندن این مطالب می توانید از محدوده ی مشکل پیش آمده در یخچال مطلع شوید. اما برطرف نمودن ارور همیشه ساده نمی باشد و در مواردی خبر از مشکلات بسیار جدی می دهد. حتما قبل از اینکه خودتان دست به اقدامی بزنید، با مرکز تخصصی تعمیرات سامسونگ تماس بگیرید و از کارشناسان در این امر کمک بخواهید. 

در برخی موارد با توجه به ارور به وجود آمده یک قطعه به طور کامل دچار مشکل است و نیازمند تعویض می باشد. در چنین شرایطی می توانید با ما تماس حاصل کرده تا در سریع ترین زمان تکنسین متخصص و مجربی را در محل شما اعزام نماییم. هم چنین در صورت نیاز به تعویض قطعه این اطمینان به شما داده خواهد شد که تمامی قطعات جایگزین، اصلی بوده و مشمول شش ماه ضمانت می باشد.

4 دیدگاه

 • رفیعی

  سلام
  از مطالب مفید و جامعی که توی این سایت گذاشتید ممنونم. کارتون عالیه….

  • admin

   سپاس

 • سنایی

  سلام
  از مطالب مفید و کاملی که گذاشتید ممنونم. کارتون عالیه….

  • admin

   سلام. باتشکر از حسن نظر شما

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *