علت یخ نزدن فریزر سامسونگ

علت یخ نزدن فریزر

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که درب فریزر خود را باز کرده اید و متوجه ی دمای بالای فریزر یا آب شدن مواد داخل آن شده اید. این حالت می تواند در صورت سالم بودن و متعادل بودن دمای یخچال نیز رخ دهد. اما شاید عجیب تر به نظر برسد که چگونه می شود یخچال سرد باشد، اما فریزر گرم! هر چند که حالت شایع تر آن سرد نکردن یخچال در عین سرد بودن فریزر است. به هر حال سامسونگ سرویس این محتوا را زیر نظر متخصصان خود گردآوری کرده تا کاربران بتوانند با دلایل یخ نزدن فریزر سامسونگ خود آشنا شوند. 

دانستن این موضوع کمک زیادی در راستای حل مشکل می کند. قبل از پرداختن به دلایل فنی و تماس با نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ، موارد زیر را چک کنید. شاید یک سهل انگاری ساده باعث چنین حالتی شده باشد.

 • از اتصال یخچال به برق مطمئن شوید. باید کابل، دوشاخه و پریز را به دقت بررسی و از رسیدن برق به یخچال اطمینان حاصل کنید.
 • به دمای فریزر خود دقت کنید. دمای استاندارد برای فریزر در بازه ی ۱۵- تا ۲۳- قرار می گیرد، که به طور پیشفرض مناسب ترین آن ۱۹- می باشد.
 • اگر فریزر را با مواد غذایی بیش از حد پر کرده اید، یخچال توانایی منجمد کردن تمام آن را نداشته و نرم می مانند.
 • درب را چک کنید. بسته نشدن درب یخچال، دلیل اصلی یخ نزدن فریزر سامسونگ است. اگر به خوبی بسته نمی شود واشر دور درب را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

علت منجمد نکردن فریزر سامسونگ

 

اگر به دنبال یک دلیل مشخص و راه حل برای این مشکل هستید، باید بگوییم که یخ نزدن فریزر سامسونگ به خرابی یک نقطه مربوط نمی شود و احتمال آسیب دیدگی نقاط مختلف وجود دارد. این بخش ها می توانند مکانیکی یا الکترونیکی باشند. اگر موارد ذکر شده را بررسی کرده اید، مشکل کمی جدی تر شده و باید به سراغ قسمت های داخلی یخچال بروید. اما فراموش نکنید که عیب یابی یخچال فریزر سامسونگ یک مرحله ی بسیار حساس در امر تعمیرات بوده که دستکاری شما بدون مهارت و تخصص، تنها مشکلات بیشتری را ایجاد می کند.

اگر نیاز به متخصص یخچال سامسونگ دارید، با یک تماس می توانید درخواست خود را ثبت کنید و از خدمات عیب یابی و تعمیرات یخچال سامسونگ در منزل بهره مند شوید.

کثیفی سیم پیچ کندانسور

 

حتما در یخچال های قدیمی دیده اید که یک صفحه ی توری شکل مسطح و ایستاده به رنگ مشکی پشت یخچال قرار گرفته است. به مرور زمان با نشتن گرد و غبار بر روی سیم پیچ ها، ظرفیت دریافت گرمای یخچال توسط این کویل ها کم می شود. یکی از بخش های یخچال که در امر خنک سازی نقش دارد؛ همین سیم پیچ ها می باشند. تمیز کردن کویل های کندانسور در سرویس های دوره ای یخچال فریزر انجام می گیرد. حداقل هر شش ماه یکبار یخچال را از برق کشیده و با احتیاط کویل ها را تمیز کنید.

اما شاید امروزه کمتر این مدل کویل ها را ببینید. کویل های کندانسور در اشکال و ابعاد مختلفی تولید می شود. برخی از آن ها مخفی بوده و بین ورق و فوم بدنه تعبیه شده است. این مدل از کویل ها کمتر در معرض گرد و خاک قرار می گیرند. و در مقایسه با مدل های دیگر نیاز کمتری به تمیز کردن دارند. از عواقب تمیز نکردن کویل ها خرابی کمپرسور یا تحت فشار قرار گرفتن آن است که به مرور عمر یخچال نیز پایین آمده و در نهایت کمپرسور می سوزد. هم چنین کثیفی سیم پیچ منجر به داغی بیش از حد بدنه یخچال خواهد شد. از این رو؛ تمیز کردن آن ها را جدی بگیرید.

کثیفی کویل کندانسور علتی بر یخ نزدن فریزر سامسونگ

 

نحوه ی تمیز کردن کویل های کندانسور

 

 • ابتدا یخچال را از برق بکشید.
 • در مدل هایی که کندانسور با یک محفظه کاور شده است، پیچ ها را باز کرده و پنل را کنار بگذارید.
 • مقداری سرکه را با آب ولرم مخلوط کنید و با احتیاط بر روی کویل ها اسپری کنید.
 • با یک پارچه ی نرم یا برس مخصوص به آرامی گرد و غبار را پاک کنید.
 • پیچ های پنل را به همان صورت ببندید و یخچال را به برق متصل نمایید.

 

یخ زدگی لوله های اواپراتور

 

یخ زدگی لوله های اواپراتور علت یخ نزدن فریزر سامسونگدر یخچال چند فن وجود دارد که هر کدام به نوبه ی خود در فرایند خنک سازی نقش دارند.وجود مشکل در هر یک از این فن ها فرایند خنک کردن را مختل می کند. یکی از این فن ها، فن اواپراتور یا همان فن فریزر است. این فن از سیم پیچ هایی تشکیل شده است که سطحی برای تبادل حرارت و خنک کردن یخچال فریزر می باشد. یکی از دلایل یخ نزدن فریزر سامسونگ، تجمع یخ و برفک بر روی این سیم پیچ ها می باشد. در صورت پوشیده شدن سطوح انتقال حرارت اواپراتور با برفک، انتقال به درستی و با ظرفیت کامل صورت نمی گیرد و در نتیجه سرمای فریزر کم شده و مواد شروع به ذوب شدن می کنند.

سوال هایی که در اینجا پیش می آید؛ چه چیزی باعث یخ زدن لوله های اواپراتور می شود؟ چگونه می توان یخ های روی لوله ی اواپراتور را تمیز کرد؟

 • عواملی که باعث یخ زدگی لوله های اواپراتور می شود:

 برفک زدن یخچال سامسونگ طی یک فرایند، در اثر برخورد جریان هوای مرطوب و گرم بیرون و هوای سرد داخل محفظه یخچال ایجاد م یشود. اما چگونه هوای گرم و مرطوب به درون راه پیدا می کند و منجر به تشکیل برفک می شود؟ 

با باز ماندن درب یخچال یا راهی ناشی از خرابی لاستیک درب که باعث نفوذ هوا به داخل می شود. 

باز و بسته کردن مدام و زیاد درب یخچال، خرابی ترموستات و خرابی سیستم دیفراست (یخ زدا) نیز از دیگر عوامل چنین مشکلی می باشد.

 

 • رفع برفک و یخ روی لوله های اواپراتور:

 1. یخچال را از برق بکشید.
 2. درب آن را باز بگذارید تا یخ ها آب شوند.
 3. یا می توانید به کمک هوای گرم سشوار یخ ها را ذوب کنید.
 4. ریختن آب گرم بر روی یخ ها نیز می تواند راهکار دیگری جهت ذوب برفک باشد.

توجه: برای سریع تر ذوب کردن یخ ها استفاده از اجسام نوک تیز مانند چاقو را فراموش کنید.

خرابی موتور فن کندانسور

 

این فن در تمامی مدل های قدیم و جدید یخچال فریزر مشاهد می شود. وظیفه ی آن خنک کردن کندانسور می باشد. قبل از اینکه خرابی را به موتور این فن ربط دهید؛ باید بگوییم که علت شایع در خرابی فن ها نوسانات برق، ضربه و تمیز نکردن آن ها به مدت طولانی می باشد. با تجمع مقدار زیاد گرد و خاک و گیر کردن اجسام میان پروانه های فن، مشکلاتی از این قبیل ایجاد خواهد شد. خرابی فن می تواند علاوه بر خنک نکردن یخچال فریزر و یخ نزدن فریزر سامسونگ، نشانه های دیگری مانند: سر و صدا و داغ کردن موتور را نیز به دنبال داشته باشد.

اگر پروانه های فن آزادانه می چرخند با یک مولتی متر پیوستگی جریان را در موتور آن چک کنید. این قطعه قابل تعمیر بوده اما ممکن است در اثر تعمیر بازدهی اولیه را نداشته باشد. از این رو همواره توصیه می شود فن به طور کامل تعویض شود. زمانی که فن در اثر نوسانات برق سوخته باشد نیز چاره ای جز تعویض آن نمی باشد.این فن در پشت یخچال قرار گرفته شده است. در برخی مدل ها در پشت یک پنل است که برای دسترسی به آن باید پنل را باز کنید. برای دسترسی به فن حتما یخچال را از برق کشیده و چند ساعت صبر کنید تا گاز مبرد ساکن شود.

خرابی موتور فن اواپراتور

 

خرابی موتور فن اواپراتور علت یخ نزدن فریزر سامسونگفن اواپراتور در جلوی کویل های اواپراتور قرار گرفته است. نقش این فن به گردش در آوردن هوای خنک از کویل های اواپراتور به محفظه ی یخچال می باشد. به طور طبیعی زمانی که کمپرسور در حال کار است این فن باید وارد عمل شود. در غیر اینصورت مشکلی وجود دارد که باید عیب یابی و رفع شود. یک راه حل برای اطمینان از سالم بودن این فن باز کردن درب یخچال و فشردن میکروسوئیچ داخل درب است. اگر بعد از اینکار صدای فن را شنیدید که شروع به کار کرده است؛ فن سالم است. در غیر اینصورت نشانه ی خرابی آن است. 

باید فن را از جایگاهش خارج کنید و با استفاده از یک مولتی متر پیوستگی جریان را در آن بسنجید. برای دسترسی به فن اواپراتور نیاز است طبقات فریزر را خارج کرده و پیچ های پنل داخلی فریزر را باز کنید.

خرابی موتور یخچال فریزر

 

شاید اولین چیزی که زمان یخ نزدن فریزر سامسونگ و خنک نکردن یخچال به ذهن کاربران برسد؛ سوختن موتور باشد. اما بهتر است از ابتدا آنقدرها هم بدبین نباشید. این تنها یکی از دلایل است. اما ناچارا باید به آن پرداخت. یخچال یک سری نشانه هایی مبنی بر سوختن یا نیم سوز شدن موتور به شما میدهد. اما این نشانه ها چیست؟

 • کمپرسور روشن بوده اما بسیار داغ کرده است.
 • کمپرسور استارت می زند و فیوز می پرد.
 • کمپرسور بعد از استارت خاموش می شود.
 • صدایی از کارکرد کمپرسور به گوش نمی رسد.
 • احساس کردن بوی سوختگی.

زمانی که در کنار گرم شدن یخچال فریزر خود هر یک از این نشانه ها را مشاهده کردید؛ بهتر است موتور یا کمپرسور را تست کنید. برای جلوگیری از سوختن موتور نکات ساده ای مانند: تمیز کردن مرتب کویل ها، بی تفاوت نبودن به گرما و صداهای غیر معمول یخچال را فراموش نکنید. اگر نیاز به تعمیرکار داشته یا می خواهید با یک متخصص درباره ی خرابی یخچال سامسونگ خود صحبت کنید با ما تماس بگیرید.

خرابی رله استارت موتور یخچال فریزر

 

خرابی رله استارت علت یخ نزدن فریزر سامسونگموتور یا همان کمپرسور دستور خاموش و روشن شدن را از قطعه ای کوچک به نام رله ی استارت دریافت می کند. این قطعه داخل کمپرسور قرار گرفته است. زمانی که متوجه ی استارت نزدن موتور یا روشن نشدن یخچال شده اید، به جای مقصر دانستن کمپرسور و پرداخت هزینه های سنگین برای تعمیر یا تعویض آن، کافیست یک رله ی استارت جدید جایگزین کنید و از استفاده ی دوباره ی یخچال لذت ببرید.

با فراهم کردن انرژی اولیه و دستور رله، کمپرسور استارت خورده و شروع به کار خواهد کرد. جریانی که رله برای راه اندازی کمپرسور نیاز دارد بسیار کم می باشد. رله استارت از یک سیم پیچ ساخته شده است که با عبور جریان از آن، خاصیت آهنربایی موقت ایجاد می شود. بعد از تست این قطعه، در صورت سوخته شدن نیاز است تا یک رله ی جدید تهیه و جایگزین کنید.

خرابی ترموستات

 

خرابی ترموستات علت یخ نزدن فریزر سامسونگاین قطعه در امر تنظیم دمای یخچال و کنترل آن فعالیت می کند. به ترموستات رله ی دما نیز می گویند. رله ی دما اجازه نمی دهد یخچال به دمایی خارج از محدوده ی استاندارد و مشخص شده برسد. با فرستادن ولتاژ لازم به موتور و دستور روشن یا خاموش شدن آن در فرایند خنک سازی نیز بی نقش نمی باشد.

اگر می خواهید بدانید ترموستات به درستی عمل می کند یا خیر. کافیست آن را از کم ترین درجه به بالاترین بچرخانید. در این زمان باید صدای کلیک شنیده شود. اگر صدایی به گوش نرسید؛ با یک مولتی متر ترموستات را تست کنید. در صورت عدم پیوستگی جریان آن را تعویض کنید.

خرابی برد الکترونیک

 

برد الکترونیک در یخچال نقش مغز را دارد. هر عملی که در یخچال صورت می گیرد پیام هایی بوده است که از بعد از پردازش در برد الکترونیک فرستاده شده است. این قطعه در یخچال های جدید جایگزین یخچال های قدیمی تایمری شده است. وجود مشکل و خطا در برد الکترونیک می تواند هر مشکلی را ایجاد کند. یکی از این ایراد ها نیز یخ نزدن یا همان منجمد نکردن فریزر است. برد الکترونیک را نیز در آخرین اولویت قرار دهید و با توجه به حساس بودن آن، بررسی را به یک متخصص بسپارید.

خرابی صفحه نمایش

 

به دنبال علت یخ نزدن فریزر سامسونگ، به ندرت پیش می آید که صفحه نمایش خراب شده باشد. این مورد زمانی رخ می دهد که دمایی که نمایشگر به نمایش گذاشته است شما را گمراه کند. در واقع دمایی که نمایشگر نشان می دهد با دمای واقعی یخچال یکی نبوده و شما از بالا رفتن دمای فریزر خود بی خبرید. بررسی صفحه نمایش را در اولویت آخر قرار دهید و حتما به یک متخصص کاربلد بسپارید. زیرا می تواند مربوط به خرابی برد دیسپلی باشد که قطعه ای حساس بوده و نیازمند تخصص و آشنایی به نقشه کشی و بردهای الکترونیک می باشد. 

رفع مشکل آب شدن یخ فریزر سامسونگ

 

اگر به دنبال رفع مشکل یخ نزدن فریزر سامسونگ و آب شدن یخ فریزر هستید، پیشنهاد اولیه؛ مطالعه ی محتوای پیش رو است. خواندن این مطلب کمک زیادی به تصمیم گیری شما برای تعمیر یخچال می کند. ساده گذشتن از نشانه های یخچال مانند: آب شدن بستنی در فریزر یا بالا رفتن دما می تواند مشکلات بزرگتری را ایجاد کند.

زمانی که بستنی آب شده در فریزر مشاهده کردید؛ بدانید که این یک هشدار است. بستنی بخاطر بافت غیرمتراکمی که دارد زودتر از سایر مواد غذایی شروع به ذوب شدن می کند و می تواند نشانه ی واضحی برای کاربر باشد. اگر فریزر شما دچار چنین مشکلی شده است با سامسونگ سرویس متخصص تعمیر انواع یخچال فریزر، ساید بای ساید، دور این دور، فرنچ، دو قلو و اینستاویو بوده. این مرکز با داشتن متخصصان مجرب و بروز در زمینه ی تعمیرات یخچال سامسونگ می تواند تمامی مشکلات یخچال شما را در کوتاه ترین زمان شناسایی و رفع نماید.

وجود شعب متعدد و فعال در سراسر تهران و کرج شما را از صرف هزینه های مربوط به حمل و نقل، دشواری و مشکلات محتمل در هنگام جابجایی و هم چنین اتلاف زمان معاف کرده است. برای بهره مند شدن از خدمات سامسونگ سرویس کافیست با شماره ی ۴۷۶۳۹-۰۲۱ تماس بگیرید. تمامی خدمات در این مجموعه به همراه ۱۸۰ روز ضمانت نامه ی کتبی ارائه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.