علت نشتی ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

ماشین ظرفشویی سامسونگ یکی از پرطرفدار ترین و معتبر ترین محصول برند سامسونگ می باشد که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. همانطور که میدانید امروزه به دلیل مشغله های کاری و یا تنبلی افراد مجرد همیشه در سینک های ظرفشویی تلنباری از ظروف کثیف دیده می شود که بسیار چندش و ازار دهنده می باشد.

ماشین ظرفشویی سامسونگ یکی از بهترین گزینه هایی می باشد که باعث می شود این ظروف چرک و کثیف در سینک باقی نمانند و به راحتی شسته شوند.

ماشین ظرفشویی سامسونگ علاوه بر اینکه برای شما مزایایی دارد گاهی نیز دچار مشکلاتی می شود که ممکن است شما را آزرده خاطر کند و یا شما را به دردسر بیندازد.

نشتی و آبریزش در ماشین ظرفشویی سامسونگ جز این مشکلاتی می باشد که شما را اذیت میکند و گاهی باعث می شود کل آشپزخانه ی شما را آب بگیرد یا باعث خرابی و اتصال سیستم دستگاه نیز بشود.

در این بخش از مقاله ی سامسونگ سرویس در رابطه با موضوع نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی سامسونگ با شما بحث خواهیم کرد، تمامی نکات درج شده در این مقاله از تجارب و تخصص های تعمیرکاران مجرب سامسونگ سرویس می باشد.

نشتی ماشین ظرفشویی سامسونگ
Kitchen hand with an open dishwasher filled with clean white plates in a restaurant kitchen in a catering and hygiene concept

در این بخش رایج ترین دلایل نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی سامسونگ و قطعاتی که ممکن است باعث بروز این مشکل شود برای شما بیان شده است و فقط کافیست تا شما این مقاله را مطالعه نمایید.

بهتر است بدانید که پیدا کردن منبع نشتی شاید کار بسیار راحت و آسانی باشد اما برای رفع این نشتی و تعمیر اجزای آن نیاز می باشد که یک فرد متخصص و با مهارت دست به کار شود.

بهتر است بدانید که هر گونه اقدام ناشیانه در این امر باعث می شود مشکل چند برابر شده و حتی هزینه های تعمیر نشتی و آبریزش نیز بیشتر شود که این اصلا در این اوضاع بد اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

باید توجه داشته باشید که بعد از یافتن نشتی اگر در این زمینه مهارتی ندارید باید با متخصصان تعمیرات تماس حاصل نمایید و مشکل ماشین ظرفشویی را برای آنها توضیح دهید تا راهکار مورد نیاز را برای شما ارائه دهند و اگر نیاز بود خودشان به محل مراجعه کنند تا کارهای لازم را برای رفع نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی سامسونگ انجام دهند.

نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی سامسونگ یا هر ماشین ظرفشویی دیگری بسیار عذاب آور و سخت می باشد و برای شما ممکن است دردسر ساز باشد. به مرور زمان اگر نشتی حتی بسیار کم هم باشد ممکن است کفپوش ها و دیوار های شما را نیز دچار آسیب کند و برای شما هزینه تراشی کند که این اصلا خوب نیست.

در ادامه ی این مقاله به بررسی لیستی از رایج ترین قطعات و اجزاء در ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت که باعث نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی سامسونگ می شوند. همچنین راهکار های رفع این مشکل نیز برای شما بیان شده است.

پمپ ماشین ظرفشویی

یکی از عوامل اصلی در نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی پمپ معیوب و یا درزبند (بست) پمپ می باشد. گردش آب در داخل دستگاه بر عهده این پمپ می باشد و در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی کار تخلیه نیز توسط این پمپ صورت میگیرد.

محل نصب پمپ در ماشین ظرفشویی قسمت پایین دستگاه می باشد. پمپ شامل دو بخش مجزا می باشد که بخش اول برای گردش آب و دیگری برای بخش تخلیه می باشد.

در قسمت محفظه قالبی پمپی یک نوار لاستیکی وجود دارد که آن را به بدنه پایین ماشین ظرفشویی می چسباند و باعث می شود آن قسمت به طور کلی آب بندی و بست شود.

پمپ ماشین ظرفشویی

قابل ذکر می باشد که بخش های مجزای گردش آب و تخلیه هر یک دارای بست ها و آببندی های مجازی می باشند که برای جلوگیری از نشت و چکه کردن قرار گرفته اند.

به مرور زمان بر اثر برخورد این واشر ها با مواد شوینده و یا ساییدگی بر اثر گذر زمان باعث می شود در ماشین ظرفشویی سامسونگ نشتی رخ بدهد.

نشتی و آبریزش های حاصل از این قسمت ها زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند و لازم می باشد تا پنل جلوی دستگاه جدا شود.

واشر لاستیکی دور درب ظرفشویی

گاهی ممکن است به نظر برسد نشتی و آبریزش در ماشین ظرفشویی از قسمت جلوی دستگاه می باشد که در این صورت شک همه به این می رود که واشر لاستیکی دور درب دچار مشکل و یا خرابی شده است.

جنس این واشر یا لاستیک دور درب از وینیل یا لاستیک نرم می باشد که در اطراف درب تعبیه می شود تا از نشتی و آبریزش دستگاه جلوگیری کند و محیط را به طور کامل آب بندی کند.

با گذر زمان عمر لاستیک وینیل نرم دور درب تمام می شود و این موضوع باعث می شود انعطاف پذیری آن کم شود و این موضوع باعث می شود به راحتی اسیب ببیند و شکسته شود که در این صورت آببندی به درستی انجام نمی گیرد.

واشر لاستیکی دور درب ظرفشویی

برای بررسی این مشکل کافیست واشر دور درب را بررسی کنید و اگر واشر دچار مشکل یا خرابی شده باشد بهتر است ان را تعویض نمایید.

مورد دیگری که باید در این موارد بررسی کنید این است که شما باید از نحوه ی قرار گیری صحیح واشر در داخل شیار های درب اطمینان حاصل کنید. در این میان نباید هیچ فاصله ای وجود داشته باشد.

آخرین بررسی هم می رسد به بررسی ضامن و قفل درب ماشین ظرفشویی سامسونگ. قفل و ضامن های درب باید درست باشند.

شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی

مجرای تامین آب دستگاه شیر ورودی آب می باشد و گاهی ممکن است نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی از این قسمت باشد.

شیر ورودی دستگاه اکثرا در سمت پایین و قسمت پشت دستگاه تعبیه می شود. در این قسمت از طریق لوله های فلزی یا شیلنگ های پلاستیکی برای تامین آب استفاده می شود. گاهی ممکن است این اتصالات دچار مشکل شده باشند که برای رفع این مشکل نیاز می باشد تمامی اتصالات مورد بررسی قرار بگیرد. باید حین بررسی این اتصالات دقت داشته باشید که هیچگونه شکاف یا پارگی در شیلنگ ها و لوله ها وجود نداشته باشد.

شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی

هرگونه مشکل و پارگی در این اتصالات باعث می شود نشتی و آبریزش در ماشین ظرفشویی صورت بگیرد. گاهی نیز ممکن است ایراد از بدنه پلاستیکی شیر ورودی باشد که در این شرایط باید حتما شیر ورودی تعویض شود. تمامی این بررسی ها را باید در زمانی که ماشین ظرفشویی در حال پر شدن می باشد انجام دهید.

محفظه مواد شوینده ظرفشویی

محفظه مواد شوینده و محفظه شوینده های کمکی که در ماشین ظرفشویی سامسونگ به عنوان جاقرصی یا جاپودری معروف می باشند معمولا در قسمت جلویی پنل درب دستگاه تعبیه شده اند. در برخی از مدل ها مجموعه محفظه هایی وجود دارد که به کمک پیچ و مهره ها به پنل وصل شده اند و از یک واشر برای جلوگیری از نشتی و آبریزش استفاده شده است.

برخی از مدل ها نیز دارای محفظه هایی می باشند که در داخل پنل تعبیه شده و توسط لولا هایی به پشت پنل جلویی وصل شده اند که برای آب بندی این قسمت نیز از وست های پلاستیکی در اطراف محفظه استفاده می شود.

محفظه مواد شوینده ظرفشویی

اگر نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی از قسمت جلوی دستگاه باشد باید قسمت واشر اطراف دری یا قفل ضامن دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

بازوی آبپاش یا اسپری کننده آب

همانطور که میدانید در ماشین های ظرفشویی اب و مواد شوینده از طریق بازو های آبپاش بر روی ظروف در داخل ماشین ظرفشویی سامسونگ پخش می شود. معمولا تمامی ماشین های ظرفشویی دارای این بازوی آبپاش می باشند و این بازو در قسمت پایین دستگاه تعبیه شده است.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی گاهی این بازو هیا ابپاش در طبقه میانی و قسمت بالا نیز تعبیه می شود یعنی دقیقا در پایین سینی بالا و یا قسمت سقف دستگاه.

بازی آب پاش ماشین ظرفشویی سامسونگ

اکثر این بازوهای آبپاش از پلاستیک ساخته شده اند و در صورت برخورد با اشیا و یا هرگونه ضربه یا سایش ممکن است ترک بردارند و یا پیچ آنها دچار شکستگی شود که در این صورت الگوی اسپری کردن آب در دستگاه دچار تغییراتی می شود. بازو های فلزی موجود در برخی از دستگاه نیز بر اثر دلایلی ممکن است دچار آسیب و خرابی شود که این موضوع نیز در الگوی اسپری کردن آب تغییر ایجاد می کند.

با تغییر یافتن الگوی اسپری کم کم در مسیر خارج شدن آب نیز مشکلاتی بوجود می آید و این باعث می شود در دستگاه نشتی و آبریزش صورت بگیرد.

گرفتگی و انسداد بازوهای آبپاش نیز باعث می شود در مسیر پاشیدن آب تغییراتی ایجاد شود. برای بررسی بازوهای آبپاش بهتر است آن را به آرامی از محل خارج کرده و مورد بررسی قرار دهید.

شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی

از جمله قطعاتی که باعث میشود ماشین ظرفشویی سامسونگ بیش از حد مجاز پر نشود شناور و سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی می باشد که جز اجزای ایمنی این دستگاه به حساب می آید.

 شناور در کف دستگاه تعبیه شده است و سوئیچ شناور دقیقا در زیر شناور. با بالا رفتن آب در ماشین ظرفشویی و رسیدن به حد مجاز شناور باعث فعال شدن سوئیچ شناور می شود. باعث می شود دستور بسته شدن شیر ورودی صادر شود.

شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی

در صورتی که در شناور یا سوئیچ شناور ایرادی وجود داشته باشد نشتی و آبریزش صورت میگیرد. خرابی هر یک از این قطعات فقط با تعویض قطعه بهبود می یابد.

شیلنگ ها و بست های شیلنگ ظرفشویی

بستهای شیلنگ ماشین ظرفشویی سامسونگ باعث می شود شیلنگ تخلیه و شیلنگ گردش آب به پمپ ماشین ظرفشویی سامسونگ بهتر متصل شوند. در صورتی که این شیلنگ ها دچار ترک، شکاف یا شل بودن شوند نشتی و آبریزش بوجود می آید. بررسی و چک کردن این بست ها از مهمترین کارهای ممکن می باشد و در غیر این صورت باید حتما تعویض شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *