عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ

یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ از جمله لوازم خانگی بسیار پرطرفدار و خاص در میان افراد به حساب می آیند. شاید برخی از مشکلاتی وجود داشته باشد که شما بعد از خرید یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ با آنها مواجه شده باشید. این مشکلات شامل موارد زیر می باشد:

 • آیا مواد غذایی در فریزر شما آب شده اند؟
 • آیا گوشت شما به قدری فریز شده که رنگ آن کاملا سفید شده است؟
 • آیا یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ شما صدای عجیب غریبی می دهد یا بدتر از آن، اصلا کار نمی کند؟

همانطور که میدانید یخچال فریزر از واجبات هر خانه محسوب می شوند. خانه بدون یخچال و فریزر اصلا جالب نمی شود چرا که شما برای نگهداری بسیاری از مواد غذایی به این دستگاه احتیاج دارید. قابل ذکر می باشد که بدون یخچال در خانه فقط شما می توانید به مدت 1 الی 2 روز از برخی از مواد غذایی خود نگهداری کنید.

به هیچ عنوان نمی توانید گوشت و مرغ بیش از مصرف 1 وعده خریداری کنید زیرا در اولین فرصت فاسد می شوند و مجبور هستید ان را بیرون بیندازید.

نگهداری میوه ها و مرباها نیز حداکثر تا 3 روز امکان پذیر می باشد. با وجود یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ بیشتر از چند ماه میتوانید گوشت و مرغ را به صورت یخ زده نگهداری کنید و از آنها استفاده کنید

شما تمامی این کمبود ها را هنگامی که یخچال فریزر شما دچار عیب و ایراد می شود درک می کنید.

این سوال ما از شماست که در رابطه با عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ خود چه اطلاعاتی دارید؟ گاهی ممکن است فریزر شما به درستی شروع به کار نکند و این موضوع باعث شود که مواد غذایی شما در فریزر فاسد شوند که این موضوع بسیار پیچیده می باشد. گاهی نیز مشکلات بزرگ نمی باشند و به راحتی قابل حل میباشند طوری که حتی خود شما نیز میتوانید آنها را رفع کنید.

قابل ذکر می باشد که برای رفع این مشکلات ساده کافیست اندکی زمان صرف کنید و این مقاله از سامسونگ سرویس را مطالعه کنید.

در این مقاله از سامسونگ سرویس در رابطه با عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ با شما بحث خواهیم کرد. اگر شما یک فرد فنی می باشید با خواندن این مقاله به اطلاعات فنی و تخصصی شما افزوده می شود و به راحتی می توانید تمامی مشکلات را حل کنید ولی اگر شما یک فرد غیر فنی می باشید با خواندن این مطلب اکثر مشکلات راحت را میتوانید خودتان در خانه رفع کنید و نیاری به متخصص نخواهید داشت.

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

ناگفته نماند که برخی از مشکلات باید توسط افراد فنی بررسی و رفع شوند و دستکاری ناشیانه ی شما باعث می شود تا مشکل بدتر از قبل خود را نمایان کند. قبل از دستکاری بهتر است با متخصصان تعمیرات سامسونگ سرویس تماس حاصل نمایید و از آنها کمک بخواهید تا دستگاه شما راحت تر تعمیر شود.

شما به راحتی با ثبت درخواست در سایت سامسونگ سرویس می توانید از خدمات متخصصان بهره مند شوید.

متخصصان سامسونگ سرویس با اولین تماس شما در رابطه با دریافت خدمات تعمیرات به صورت تلفنی به شما کمک میکنند تا جای ممکن خودتان مشکل را رفع کنید در صورتی که تشخیص بدهند مشکل بسیار جدی می باشد در اولین فرصت به محل مراجعه کرده و عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ شما را انجام میدهند.

قابل ذکر می باش که تمامی خدمات سامسونگ سرویس برای شما با منصفانه ترین قیمت و بهترین کیفیت ارائه می شود. گاهی ممکن است کار از تعمیر قطعه گذشته باشد و نوبت به تعویض قطعه رسیده باشد که در این صورت متخصصان عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ از بهترین و اورجینال ترین قطعات برای این کار استفاده می کنند.

 هر قطعه ی تعویض شده دارای گارانتی 6 ماه تا 1 سال می باشد که در این شرایط اگر قطعه از 6 ماه تا 1 سال بعد از تعویض دچار خرابی یا مشکلی شد متخصصان عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ به صورت رایگان کار تعمیر و تعویض این قطعه را برعهده می گیرند و برای شما انجام میدهند.

 • نکته بسیار مهم: عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ، رفع مشکلات متداول ان و انجام سرویس های دوره ای یا سالیانه نیاز به تخصص و مهارت مخصوص با همان مدل یخچال و فریزر را دارد.

 

همانطور که میدانید مدل های مختلفی از یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ وجود دارد که هر یک از آنها دارای اجزای مختلفی می باشند که وظایف ویژه ای بر عهده دارند. برای عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ در طرح های مختلف علاوه بر تخصص ویژه به ابزار های خاصی نیز نیاز می باشد که فقط دست متخصصان تعمیرات وجود دارند.

بنابراین باید به این موضوع دقت داشته باشید که انجام امور تعمیرات و عیب یابی مسئله ای بسیار دقیق و حساس می باشد که هر فرد عادی نمیتواند آنها را انجام دهد و ایم کار باید توسط افراد دارای صلاحیت صورت بگیرد تا برای دستگاه شما مشکلی پیش نیاید.

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

هر گونه اقدام ناشیانه ای باعث می شود تا خسارت های جدی به دستگاه وارد شود و هزینه ی تعمیر آن نیز افزایش می یابد.

بهتر است در این بخش از مقاله ی عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ به این موضوع دقت داشته باشید که این مطالب در رابطه با مشکلات متداول اکثر یخچال فریزر و ساید بای ساید ها می باشد و به برند و مدل آنها ربطی ندارد.

بنابراین شما میتوانید از این مطالب در رابطه با رفع مشکلات بسیاری از برند های مختلف استفاده کنید و یخچال فریزر خود را تعمیر کنید.

مشکل اول: صدای یخچال فریزر زیاد است

صدای غیر طبیعی یخچال یکی از مشکلات رایج و متداول در اکثر یخچال فریزر و ساید بای ساید ها می باشد که بسیار آزار دهنده می باشد. آیا در رابطه با صدای فن یخچال فریزر چیزی میدانید؟

راه حل احتمالی: موتور فن اواپراتور یکی از علت های اصلی ایجاد این صدا در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ می باشد. گاهی به دلیل فرسودگی و عدم انجام سرویس دوره ای و رسیدگی موتور فن اواپراتور دچار خشکی و فرسودگی می شود و در یخچال صدای آزار دهنده و عجیب ایجاد میکند.

معمولا برای رفع این صدا از روغن کاری استفاده می شود در غیر اینصورت باید حتما قطعه تعویض شود تا صدا رفع شود البته باید این قطعه بررسی شود سپس تعویض قطعه صورت بگیرد. تعویض موتور فن اواپراتور در اکثر فریزر ها باعث از بین رفتن این صدا می شود.

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

گاهی نیز در قسمت فن یخچال برفک هایی ایجاد می شود و پره های فن یخچال با این برفک ها برخورد میکنند و از خود صدا ایجاد میکنند که به گوش شما می رسد. این برفک اکثرا بر روی اواپراتور ایجاد می شود. کثیف بودن موتور فن کمپرسور نیز می تواند باعث ایجاد صداهای عجیب و غریب شود.

با این حال به بررسی صداهای احتمالی می پردازیم که ممکن است از فریزر به گوش شما برسد. این سروصدا ممکن است از موارد زیر سرچشمه بگیرند:

 • صداهای کلیک مانند: به خاطر عبور یخ از یخساز و افتادن در درون مخزن این صدا ایجاد می شود.
 • صداهای سیز مانند: به خاطر سیکل یخ زدایی این صدا به گوش شما می رسد.
 • صداهای شرشر مانند: به خاطر ریختن آب در داخل مخزن مورد نظر به خاطر فرآیند یخ سازی
 • صدای فش فش یا غژغژ: به خاطر کم و زیاد شدن سرعت فن به گوش شما می رسد.

 

حال در این بخش برخی از سوالات به ذهن شما خطور میکند، آیا یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ هیچ مشکلی ندارد؟ آیا دمای مناسب یخچال و فریزر حفظ شده است؟ آیا آب و یخ به درستی تخلیه می شود؟ پس علت این صدا ها چیست؟ اگر همه ی بخش ها به درستی کار میکنند پس سر و صدا از کجاست؟ برای اطلاع از این جزئیات توصیه ی ما به شما این است که به دفترچه ی راهنما مراجعه کنید و صداهای غیر طبیع یخچال را در قسمت مخصوص جستجو کنید تا به نتیجه برسید.

مشکل دوم: برفک یخچال فریزر

از جمله دلایلی که باعث کاهش راندمان و افت عملکرد سرمایشی یخچال می شود به وجود آمدن برفک و یخ زدن در داخل یخچال می باشد که بسیار مشکل جدی می باشد و باید بررسی شود.

علت برفک زدن یخچال:

هنگامی که هوای که هوای مرطوب و گرم خارج و اطراف یخچال به داخل یخچال وارد می شوند، داخل یخچال خنک و هوای بیرون گرم می باشد این عامل باعث می شود میعان صورت بگیرد و این میعان بر روی لوله ها باعث ایجاد برفک می شود. با گذر زمان این برفک ها سفت و سفت تر شده و یخ میزنند و ما در داخل یخچال با این یخ زدگی روبرو می شویم.

راه حل رفع برفک یخچال:

بسته به محل این برفک های ایجاد شده، علت این یخ زدگی و برفک ها در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ می تواند متفاوت باشد پس عیب یابی ان نیز باید متفاوت باشد:

 • گاهی برفک های ذکر شده در دور درب فریزر ایجاد می شوند که در این صورت به شما تذکر داده می شود که درب فریزر به درستی بسته نشده است. مشکل بسته نشدن درب می تواند به دلیل خرابی واشر یا ایراد در بست درب باشد.
 • باید اطمینان حاصل کنید که این بست ها به درستی به درب می چسبند. هرگونه پارگی و ساییدگی در این بست ها و لاستیک های دور درب به شما این اخطار را می دهد که باید هر چه سریع تر این بست ها و لاستیک ها تعویض شوند.
 • اگر برفک به صورت پراکنده ولی کم در یخچال دیده می شود به این دلیل می باشد که دمای یخچال فریزر بسیار پایین می باشد.

 

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

 مشکل سوم: خاموش نشدن یخچال یا یکسره شدن یخچال

 • یک دیگر از عیب های یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ خاموش نشدن آن می باشد. علت این خاموشی میتواند چند چیز باشد. قابل ذکر می باشد که پیوسته کار کردن یخچال باعث می شود تا مصرف برق بیشتر شده و شما مشاهده گر هزینه های گزاف برق باشید و همچنین سروصداهای زیادی نیز ایجاد می شود.
 • وجود گرد و غبار و آلودگی در محیط خانه مخصوصا اطراف کویل ها یا لوله های کندانسور یخچال یکی از دلایل خاموش نشدن و یکسره شدن یخچال فریزر می باشد.
 • یکی دیگر از دلایل خاموش نشدن و کارکرد یکسره یخچال فریزر این است که دمای یخچال را در درجه ی پایین تنظیم می کنید که این یک کار بسیار غلط و اشتباه می باشد و زیرا این کار باعث می شود کمپرسور زیاد کار کند و دچار استهلاک شود که باعث می شود عمر مفید یخچال فریزر کم شود. این عامل باعث یخ زدن مواد غذایی نیز می شود.

گاهی ممکن است با رفع اشکالات بالا باز هم یخچال خاموش نشود و یکسره کار کند. پس باید برخی دیگر از قسمت های یخچال فریزر شامل تایمر دیفراست، هیتر دیفراست، ترموستات و غیره نیز مورد بررسی قرار بگیرند تا مشکل حل شود. برای بررسی این قطعات باید حتما از متخصصان تعمیرات کمک بخواهید زیرا این قطعات بسیار دقیق و حساس می باشند و هر کار اشتباه باعث آسیب جدی تر می شود.

 

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل چهارم: یخچال اتومات نمی کند و روشن نمی شود

یکی از مشکلات بزرگ یخچال فریزر که شاید بزرگ تر از آن وجود نداشته باشد این است که یخچال اتومات نمی کند و یا روشن نمی شود. اتومات نکردن یا روشن نشدن یخچال مشکل بسیار بدی می باشد زیرا در این صورت عمر مواد غذایی داخل یخچال بسیار کم می شود و در اولین فرصت فاسد می شوند.

با ادامه یافتن این مشکل کم کم زیاد و فاسد شدن بیشتر می شود به صورتی که ممکن است مجیبور سوید کل مواد غذایی را دور بریزید که برای شما ضرر بسیار بزرگی می باشد.

دلایل بروز این مشکل بسیار متفاوت می باشد و در صورت بروز کوچکترین ایراد ها نیز ممکن است این مشکل رخ بدهد. برخی از این مشکلات را به راحتی خودتان میتوانید عیب یابی و رفع کنید ولی برخی از آنها کمی سخت و تخصصی تر می باشد که باید توسط متخصصان تعمیرات مورد بررسی قرار بگیرد

علت روشن نشدن یخچال می تواند متفاوت باشد. بطور کلی موارد زیر در این خصوص مهم اند:

 • فیوز برق را چک کنید: شما به راحتی در این مرحله می توانید فیوز را تغییر دهید و یا دوشاخه دستگاه را به یک پریز دیگر وصل کنید. حال بررسی کنید که آیا مشکل رفع شد یا خیر.
 • برد کنترل الکترونیکی: برد کنترل یخچال از جمله حساس ترین قطعات یخچال به حساب می آید و بسیار گران قیمت می باشد. وظیفه ی این قطعه تنظیم و کنترل دما و کنترل دیفراست و کمپرسور می باشد. هرگونه مشکل در برد کنترل یخچال باعث می شود یخچال روشن نشود یا کارکرد آن دچار ایراد و اشکال شود. بررسی این قطعه باید حتما توسط متخصصان تعمیرات صورت بگیرد و در صورت نیاز تعویض یا تعمیر قطعه صورت بگیرد.
 • سوئیچ کنترل دمای سرد: سوئیچ کنترل دمای سرد یا همان سوئیچ کنترل دما وظیفه دارد که فن و کمپرسور را راه اندازی کند و تا زمانی که فن روشن نشود یخچال فریزر نیز روشن نخواهد شد. در صورتی که در مدارات یخچال ایراداتی به وجود بیاید باعث می شود در این قسمت یخچال نیز مشکل به وجود بیاید که برای رفع این ایراد باید با متخصصان تعمیرات تماس حاصل نمایید و از آنها برای تعمیر و تعویض قطعه کمک بخواهید.
 • رله اورلود: زمانی که همراه با صدای کلیک خفیف یخچال فریزر شما روشن نشد باید بدانید که مشکل از رله اورلود می باشد. تعمیر و تعویض این قطعه کار هر کسی نیست و باید یک متخصص فنی حاذق و ماهر دست به تعمر یا تعویض این قطعه بزند. برای بررسی این قطعه باید از مولتی متر کمک گرفته شود و تست های پیچیده ی مخصوص نیز امتحان شود تا از صحت کارکرد رله اورلود مطلع شوند. ممکن است مشکل با تعمیر حل شود و گاهی نیز کار به تعویض قطعه میکشد.

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل پنجم: فریزر کار نمی کند

راه حل احتمالی: کنترل های الکترونیکی باید در این شرایط جایگزین شوند. اما قبل از این کار باید بررسی کنید که آیا چراغ داخلی یخچال و فریزر روشن میشود یاخیر؟ اگر چراغ روشن نمی شود یا کار نمی کند ممکن است برق دستگاه دچار ایراد شده باشد و به دستگاه برق نرسد. بررسی تنظیم کنترل های دستگاه در اولویت می باشد..

 • دستگاه های جدید دارای یک حالت فروشگاهی یا دمو می باشند که در این حالت دستگاه بدون ایجاد سرما شروع به کار میکند و راه انداز می شود. در بیشتر موارد با مراجعه به دفترچه راهنما می توانید دستگاه را از نظر بودن در حالت دمو بررسی کنید و در صورت نیاز آن را از حالت دمو خارج کنید که این تنظیمات در بخش تنظیم کنترل های دستگاه می باشد.
 • از جمله موارد دیگری که باید در این موارد مورد بررسی قرار بگیرد بررسی اتصال فریزر به برق می باشد یا خیر ویا اینکه دستگاه در حالت خاموش تنظیم شده یا خیر؟ باید مطمئن شوید که درجه ی فریزر بر روی 0 درجه فارنهایت (18- درجه سانتیگراد) و یخچال حدود 37 درجه فارنهایت (3 درجه سانتیگراد) تنظیم شده باشد. همچنین کنترل های مکانیکی نیز باید به تنظیمات میانی تنظیم شوند. برای این کار می توانید از دفترچه راهنمای محصول استفاده کنید.

 

بعد از بررسی موارد بالا نیاز می باشد تا از متصل بودن یخچال فریزر به برق اطمینان حاصل کنید و موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • روشن بودن چراغ داخلی،
 • روشن بودن صفحه نمایش رابط کاربری
 • تخلیه آب و یخ توسط یخچال فریزر.
 • بررسی پریز برقی که دوشاخه یخچال به آن متصل است.

 

اگر مشکل در قسمت برق یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ شما نبود پس ممکن است مشکل در بردهای کنترل اصلی و یا رابط کاربری می باشد و یا دستگاه های مانیتورینگ دما مانند سنسور یا ترموستات دچار مشکل و خرابی شده باشد.

 

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل ششم: یخچال خنک نمی کند یا دمای یخچال گرم است

راه حل احتمالی: اگر ترموستات یخ زدایی صحیح کار نمی کند باید در اولین فرصت تعویض شود. دمای طبیعی فریزر 0 تا 5 درجه فارنهایت می باشد در صورتی که فریزر بیش از اندازه گرم شود ولی یخچال خنک باقی بماند باید موارد زیر به ترتیب بررسی شوند:

 • باید بررسی شود که دمای فریزر به صورت تصادفی گرمتر از دمای تنظیم شده نباشد. اگر این اتفاق افتاد توصیه ما به شما این یم باشد که دمای فریزر را در درجه ی 0 درجه فارنهایت یا 18- درجه سانتی گراد تنظیم کنید.
 • باید دقت داشته باشید که بسته مواد غذایی قرار داده شده در فریزر بیش از حد مجاز نباشد و حدود 70% الی 80% از ظرفیت فریزر را پر کنید. در صورتیکه فریزر بیش از حد پر شود در این صورت بسته های مواد غذایی به هم میچسبند و هوای سرد به راحتی در میان آنها چرخش نمی کند. این عامل باعث می شود تا بسته به طور کامل یخ نزند و در این صورت هر بار با باز و بسته شدن درب هوای سرد به بیرون رانده می شود و بسته نیمه یخ زده باقی میماند.
 • چیدمان صحیح نیز یکی دیگر از کار هایی می باشد که باید در نظر گرفته شود. باید بسته ها به صورت منظم روی هم چیده شوند و به صورت منظم در سطح فریزر پخش شوند تا هوای خنک به یک میزان در هر جای یخچال چرخش داشته باشد. در غیر این صورت گردش هوا نامنظم شده و کارکرد یخچال به خطر می افتد.

 

دمای یخچال باید حتما بین ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتیگراد) و ۱۱۰ درجه فارنهایت (۴۳ درجه سانتیگراد) باشد. اگر محیط یخچال سرد باشد در این صورت ممکن است فریزر زمان کافی برایدمای خود نداشته باشد و اگر محیط بیش از اندازه گرم باشد یخچال فریزر به سختی دمای داخلی خود را به حد مطلوب می رساند.

اگر هیچ از موارد بالا عامل این مشکل نبدند حال زمان آن رسیده است که علت های دیگر را مورد بررسی قرار دهید که شامل موارد زیر می باشد:

 • بررسی یخ زدایی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ. اگر در قسمت پشتی فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور قرار دارد یخ زدگی مشاهده کردید یعنی هیتر یخ زدایی، بیمتال، سنسور یخ زدایی و برد کنترلی دچار مشکل شده است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • ممکن است دستگاه مانیتورینگ دما صحیح عمل نکند یا سنسور دما یا ترموستات دچار مشکل شده باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • ممکن است برد کنترل اصلی یا وردی کنترل دما دچار مشکل شده باشد و دما را به درستی نخواند.
 • ممکن است در سیکل سرمایشی نشتی وجود داشته باشد و گاز کافی برای خنک کردن دستگاه باقی نمانده باشد.

 

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل هفتم: مقدار کمی آب بر روی طبقه زیرین فریزر وجود دارد

راه حل احتمالی: اگر آب تخلیه شده، یخ زده باشد نیاز دارد تا محل خروجی تمیز و یخ زدایی شود. دلیل وجود آب در کف یخچال می تواند بنا به دلایل زیر باشد:

 1. آب شدن یخ های مکعبی
 2. ریخته شدن آب یا مایعات دیگر هنگام پر کردن لیوان آب.

اگر یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ دارای آبسردکن و یخساز باشد نشتی و چکه آب میتواند از اتصالات خانگی رخ داده باشد. برای رفع این مشکل نیاز می باشد تا اتصالات لوله آب با یخچال را مورد بررسی قرار دهید که نشتی و پارگی نداشته باشد که در صورت مشاهده ی این مشکلات باید در اولین فرصت اتصالات تعویض شوند.

اگر نشتی آب از داخل فریزر باشد ممکن است ظرف مخزن بیش از حد مجاز پر شده باشد که دلیل این مشکل هم شکل گیری بیش از حد برفک در قسمت اواپراتور پشتی یخچال می باشد. زمانی که یخچال وارد سیکل یخ زدایی می شود آب بیش از اندازه ی نیاز مخزن تخلیه تولید می شود که این مشکل در زمان هایی که رطوبت هوا زیاد است و استفاده از یخچال زیاد می باشد رخ میدهد.

همچنین بهتر است برای جلوگیری از این مشکل حتما از باز ماندن زیاد درب فریزر جلوگیری کنید و بیش از اندازه ی نیاز درب فریزر را باز و بسته نکنید.

اگر قبل از سیکل یخ زدایی بعدی آب موجود در مخزن تبخیر نشده باشد اطمینان حاصل کنید که پوشش بخش مکانیکی پشتی در جای خود قرار دارد. زیرا این پوشش باعث می شود جریان هوای مناسب بر روی ظروف تخلیه مخزن تقویت شود و سرعت تبخیر آب را افزایش می دهد. در صورت آسیب این پوشش باید سریعا ان را تعویض نمایید که کار شما نیست و باید توسط متخصصان تعمیرات صورت بگیرد.

مشکل هشتم: داغ شدن بیش از حد موتور یخچال فریزر

یکی دیگر از مشکلاتی که حین عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ به چشم میخورد داغ شدن بیش از حد موتور یا همان کمپرسور یخچال می باشد. گرم شدن موتور یخچال یک امر طبیعی می باشد اما داغ شدن بیش از حد آن اصلا طبیعی نیست و بیان کننده ی یک مشکل در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ می باشد.

این مشکل به مرور زمان میتواند در کارکرد یخچال فریزر شما تاثیر بگذارد و عمر طولانی یخچال را کمتر کند پس نباید این مشکل را نادیده بگیرید.

بهتر است بدانید که این مشکل کم کم باعث می شود کمپرسور یا موتور یخچال بسوزد و هزینه ی گزافی را برای شما به بار بیاورد. برای رفع این مشکل باید حتما سریعا با متخصصان تعمیرات تماس حاصل نمایید و از آنها برای رفع این مشکل کمک بخواهید. این داغ شدن به کمپرسور، کندانسور و فن خنک کننده مربوط می شود که دستکاری این قطعات اصلا کار آسانی نمی باشد.

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل نهم: یخچال کار نمی کند

علت های ممکن:

 1. قرار گرفتن یخچال در زمان دیفراست
 2. خاموش شدن یک یا هر دو کنترلر
 3. وصل نبودن برق یخچال
 4. پریدن فیوز
 5. قرار گرفتن دستگاه در حالت نمایشگاهی

راهکارها:

 1. 30 دقیقه صبر تا اتمام کار دیفراست
 2. قرار دادن کنترل کننده ها روی تنظیمات دما
 3. اطمینان از از وصل بودن صحیح دوشاخه برق
 4. تعویض فیوز
 5. خارج کردن یخچال از برق و وصل دوباره ی آن

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل دهم: یخچال لرزش دارد (لرزش یخچال)

 1. قرار گرفتن یخچال در زمان دیفراست
 2. خاموش شدن یک یا هر دو کنترلر
 3. وصل نبودن برق یخچال
 4. پریدن فیوز
 5. قرار گرفتن دستگاه در حالت نمایشگاهی

علت های ممکن:

باید بدانید که لرزش کم و عادی در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ طبیعی می باشد.

راهکارها:

 1. 30 دقیقه صبر تا اتمام کار دیفراست
 2. قرار دادن کنترل کننده ها روی تنظیمات دما
 3. اطمینان از از وصل بودن صحیح دوشاخه برق
 4. تعویض فیوز
 5. خارج کردن یخچال از برق و وصل دوباره ی آن

مشکل یازدهم: موتور یخچال مرتباً برای مدت طولانی روشن و خاموش می شود

در یخچال فریزر و ساید بای ساید سامسونگ مدل جدید به دلیلی بزرگ بودن محفظه های داخلی زمان زیادی نیاز است تا عملکرد خود را تکمیل کنند. پس خاموش و روشن می شوند تا بتوانند دمای مطلوب خود را حفظ کنند!

علت های ممکن:

 • وصل شدن یخچال به برق برای بار اول
 • اضافه شدن مقدار زیادی غذا و مواد غذایی به داخل یخچال فریزر
 • باز ماندن درب یخچال فریزر برای مدت طولانی
 • باز و بسته شدن درب یخچال فریزر برای به دفعات زیاد
 • تنظیم دمای یخچال بر روی سردترین حالت

 

راهکارها:

 • ۲۴ ساعت فرصت به یخچال برای تکمیل سرمای خود
 • از گیر نکردن بسته در لای درب و عدم بسته نشدن درب اطمینان حاصل کنید
 • چک کردن کنترل کننده

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل دوازدهم: برفک یا بلورهای یخ روی بسته فریزر شده، پدید آمده است

علت: باز ماندن درب فریزر

راهکار: بررسی کنید تا بسته مواد غذایی یا چیزی جلوی درب نمانده باشد که مانع بسته شدن درب شود.

مشکل سیزدهم: یخساز یخچال اتوماتیک کار نمی کند

علت های ممکن:

 • ماندن کلید یخساز یخچال در حالت OFF
 • خاموش بودن تامین کننده آب یا قطع بودن اتصال آن
 • گرم بودن قسمت فریزر
 • مسدود شدن یخساز با انباشته شدن قطعات یخ در مخزن یخ
 • چسبیدن قطعه‌ های یخ به یخساز (چشمک زدن چراغ سبز روی یخساز).

 

راهکارها:

 • قرار دادن آن را بر روی حالت ON
 • بررسی قسمت اتصال آب
 • 24 ساعت صبر برای خنک شدن یخچال
 • میزان کردن قطعه‌ های یخ با کمک دست
 • خاموش کردن یخساز و خارج کردن قطعات یخ و روشن کردن دوباره ی یخساز

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل چهاردهم: مکرراً صدای ویز ویز شنیده می شود

علت‌: روشن ماندن دستگاه یخساز در حالی که آب در دستگاه وجود ندارد. ممکن است تامین کننده آب خاموش شده باشد یا اتصال ان قطع شده باشد.

راهکار: خاموش کردن یخساز، زیرا روشن ماندن یخساز بدون آب، باعث آسیب به شیر برقی می شود.

مشکل پانزدهم: قطعات یخ کوچک و پوک هستند

علت ‌: مسدود شدن فیلتر آب

راهکار: جایگزین کردن کارتریج فیلتر قبلی با یک کارتریج جدید

مشکل شانزدهم: قطعات یخ، بو و مزه دارند

علت های ممکن:

 1. نیاز به تعمیر مخزن یخ
 2. بوی غذا در داخل یخچال نشر یافته و به یخ بو و طعم می دهد.
 3. نیاز داخل یخچال به تمیز کردن

راهکارها:

 1. خالی کردن مخزن و شستن ان
 2. دور ریختن قطعات کهنه یخ
 3. بسته بندی مناسب غذاها
 4. تمیز کردن با دقت یخچال

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل هفدهم: قطعات یخ به‌ کندی ساخته می شوند

علت های ممکن:

 1. باز مانده درب یخچال
 2. عدم تنظیم دما به درستی

راهکارها:

 1. از ماندن بسته در لای درب اطمینان حاصل کنید.
 2. چک کردن تنظیم کننده

مشکل هجدهم: قسمت یخ ریز یخچال کار نمی کند

علت های ممکن:

 • خاموش کردن یخساز و قطع آب دستگاه
 • بررسی راه خروج یخ از نظر انسداد
 • چسبیدن قطعات یخ به بازوی حسگر و یخ زدن آنها
 • انباشته شدن غیر عادی قطعات یخ در مخزن.
 • قفل شدن دیسپنسر

 

راهکارها:

 • بررسی و وصل دوباره ی یخساز
 • خارج کردن عامل های انسداد از محل
 • جدا کردن یخ ها با دست و خارج کردن از مخزن
 • تنظیم دمای مناسب و خنک برای یخچال
 • فشار دادن 3 ثانیه ای دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل نوزدهم: آب، بو و طعم بد می دهد

علت‌ ممکن: عدم استفاده طولانی مدت از دیسپنسر آب

راهکار: مخزن آب را با فشار دادن دیسپنسر خالی کنید.

مشکل بیستم: یخچال بو می دهد

علت های ممکن:

 1. پیچیدن بوی بد غذاها داخل یخچال
 2. نیاز یخچال به تمیز شدن

راهکارها:

 1. بسته بندی کامل غذاهایی که بوی تند دارند
 2. قرار دادن. یک بسته باز جوش شیرین داخل یخچال
 3. تعویض بسته جوش شیرین هر سه ماه
 4. تمیز کردن یخچال با دقت

مشکل بیست و یکم: دیسپنسر آب نمی دهد ولی یخساز کار می کند

علت های ممکن:

 1. یخ بستن آب ذخیره‌ شده
 2. خیلی پایین بودن دمای یخچال

راهکارها:

 1. تماس با خدمات پس از فروش.
 2. قرار دادن دما روی درجه گرم تر

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل بیست و دوم: دیسپنسر آب‌ کار نمی کند

علت های ممکن:

 • خاموش شدن تغذیه‌ کننده آب
 • قطع شدن اتصال تغذیه‌ کننده آب
 • مسدود شدن فیلتر آب
 • گیر کردن هوا در سیستم آب
 • قفل شدن دیسپنسر

 

راهکارها:

 • چک کردن اتصال آب
 • جایگزین کردن کارتریج فیلتر آب.
 • برداشتن فیلتر و مسدود کردن دریچه آن.
 • فشردن حداقل دو دقیقه پدال دیسپنسر
 • فشردن 3 ثانیه ای دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل بیست و سوم: آب از دیسپنسر فوران می کند

علت: تعویض فیلتر آب در زمان اخیر.

راهکار: گرفتن آب از دیسپنسر به مدت حدود ۳ دقیقه همان یک و نیم گالن

مشکل بیست و چهارم: ساید بای ساید نه آب می دهد و نه قطعات یخ تولید می گردد

علت های ممکن:

 • قطع شدن شیر آب
 • مسدود شدن مسیر ورود آب
 • مسدود شدن فیلتر آب
 • قفل شدن دیسپنسر

 

راهکارها:

 • تماس با لوله‌ کش
 • جایگزین کردن کارتریج فیلتر آب.
 • برداشتن فیلتر و مسدود کردن دریچه آن.
 • فشردن 3 ثانیه ای دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل بیست و پنجم: درب یخچال به خوبی بسته نمی شود

علت های ممکن:

 1. تاب برداشتن واشر لولای درب
 2. فشار آوردن درب یکی از قفسه‌ ها از جلو به درب یخچال

راهکارها:

 1. مالیدن ژل شامل مواد نفتی روی واشر
 2. بالا بردن درب قفسه در حد یک پله

مشکل بیست و ششم: غذاها خنک نمی شوند

علت های ممکن:

 1. بسته‌ بندی نامناسب.
 2. انتخاب وزن نادرست
 3. بسته ها حاوی مواد چربی‌ دار
 4. عدم استفاده از سینی خنک کننده

راهکارها:

 1. به بسته، زمان زیادی را برای خنک شدن اختصاص دهید.
 2. بسته ها را دوباره در یک پلاستیک قرار دهید.
 3. انتخاب یک وزن بالاتر
 4. بسته ها را درون سینی با فاصله ی مناسبی قرار دهید تا به خوبی گردش هوا بین بسته ها صورت بگیرد.

مشکل بیست و هفتم: فریزر و یا یخچال خیلی گرم هستند

علت های ممکن:

 1. عدم تنظیم تنظیم کننده دما روی دمای سرد
 2. باز کردن بیش از حد درب در هوای گرم
 3. باز ماندن درب

راهکارها:

 1. چک کردن تنظیم کننده و قرار دادن دما روی یک درجه سردتر
 2. بررسی تنظیم کننده دما.
 3. بررسی بسته ها برای جلوگیری از ماندن لای درب و عدم بسته شدن درب

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل بیست و هشتم: دمای واقعی با دمای تنظیم‌ شده یکی نیست

علت های ممکن:

 • وصل شدن دستگاه تازه به برق‌
 • باز بودن درب یخچال، برای مدت زیاد
 • اضافه شدن غذاهای گرم به یخچال
 • قرار گرفتن دستگاه در زمان دیفراست

 

راهکار:

۲۴ ساعت منتظر بمانید تا یخچال به دمای ایده آل خود برسد.

مشکل بیست و نهم: از کار افتادن سیستم دیفراست- یخچال فریزر برفک زدایی نمی کند

گاهی ممکن است با این صحنه روبرو شوید که یخچال شما پر از برفک است و یخ زدایی صورت نمی گیرد و این سوال ذهن شما را درگیر میکند که دلیل این مشکل چیست؟ چرا برفک های یخچال آب نمی شود؟

این یک مورد بسیار ویژه ای می باشد که باید حتما با متخصصان تعمیرات و تکنسین های ماهر تاس حاصل نمایید و از آنها درخواست کمک کنید. ممکن است دلیل اسن مشکل ایراد و یا خرابی در هر یک از قطعات زیر باشد که باید حتما توسط متخصصان تعمیرات مورد بررسی قرار بگیرد تا برفک ها و یخ ها آب شوند:

برد کنترل دیفراست:

وظیفه ی این برد کنترلی این می باشد که هر چند وقت یکبار سیکل یخ زدایی و برفک زدایی در دستگاه اجرا کند. در صورتی ک برد دیفراست دچار مشکل شود در این صورت یخچال شما دچار برفک خواهد شد و یخ زدایی صورت نمی گیرد.

قبل از تعمیر برد کنترلی بهتر است هیتر دیفراست و ترموستات دیفراست را مورد بررسی قرار دهید و اگر این دو قطعه دچار مشکل نبودند پس مشکل از برد کنترل دیفراست می باشد که باید سریعا تعویض شود.

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

تایمر دیفراست:

تایمر دیفراست یا تایمر برفک زدا در طی روز چندین بار فعال می شوند و هیتر دیفراست را روشن میکنند تا تمامی برفک هایی را که در لوله اواپراتور ایجاد شده را یخ زدایی کنند. در صورتی که در این بخش مشکلی پیش بیاید یخ زدایی صورت نمیگیرد و یا برای هیتر سیگنالی ارسال نمی شود.

برای تشخیص خرابی تایمر دیفراست لازم می باشد تا عقربه ها را به آرامی حرکت دهید تا وارد سیکل یخ زدایی شود. در این وضعیت کمپرسور خاموش و دیفراست روشن می شود. حال اگر در این شرایط سیگنال به هیتر نرسد و تا 30 دقیقه از فاز یخ زدایی خارج شود تایمر دیفراست دچار مشکل شده است و باید در اولین فرصت تعویض شود.

هیتر دیفراست:

هیتر دیفراست در طول روز برای چندین بار خاموش و روشن می شود تا یخ و برفک های ایجاد شده بر روی کویل اواپراتور را ذوب کند.

در صورتیکه برای این هیتر مشکلی پیش بیاید برفک روی کویل اواپراتور جمع می شود. برای بررسی سالم بودن این قطعه با استفاده از مولتی متر باید جریان آن اندازه گیری کنید.

سنسور دیفراست به همراه فیوز:

سنسور دیفراست دمای اواپراتور را مورد بررسی و کنترل قرار میدهد. این سنسور دارای یک فیوز می باشد که در زمان های از کار افتادن سنسور به داد دستگاه برسد. اگر هیتر توسط سنسور خاموش نشود با پریدن فیوز هیتر خاموش می شود و در این صورت سیستم برفک زدای دستگاه نیز عمل نمی کند و در این شرایط باید سنسور دیفراست تعویض شود. برای تشخیص سالم بودن آن میتوانید با مولتی متر جریان ان را بسنجید که در صورت عدم وجود جریان در هر 2 قطعه باید سنسور دیفراست تعویض شود.

ترموستات دیفراست:

ترموستات دیفراست کنترل کننده ی دمای کویل های اواپراتور می باشد. با پایین آمدن دمای کویل ها از یک مقدار تعیین شده کنتاکت های ترموستات بسته می شوند و جریان را به هیتر دیفراست می فرستند.

اگر در ترموستات ایرادی وجود داشته باشد، بسته شدن کنتاکت ها به مشکل میخورد و جریان به هیتر دیفراست منتقل نمی شود. برای بررسی سلامت ترموستات دیفراست میتوانید از مولتی متر کمک بگیرید.

برد کنترل اصلی:

برد کنترل اصلی وظیفه دارد تمامی بخش های مختلف را کنترل کند. همچنین تنظیم میزان برق و جریان در بین تمامی بخش های مختلف از جمله سیستم برفک زدایی یخچال نیز بر عهده ی همین برد می باشد. در صورت معیوب بودن برد کنترل اصلی، باعث می شود ولتاژ مناسب به سیستم دیفراست انتقال داده نشود. معمولا خرابی برد کنترل اصلی اشتباه تشخیص داده می شود. بهت راست قبل از بررسی این قطعه سایر قطعات را در نظر داشته باشید.

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

مشکل سی اُم: قسمت فریزر سرد است اما قسمت یخچال گرم است

قسمت فریزر سرد است اما قسمت یخچال گرم است، دلیل این اتفاق فقط تجمع برفک و یخ بر روی کویل های اواپراتور می باشد. به هر دلیلی اگر هیتر دیفراست نتواند برفک های روی کویل را از بین ببرد باعث می شود کویل های اواپراتور پر از برفک شوند و این عامل باعث می شود گردش و جریان هوا دچار مشکل شوند که این موضوع نیز باعث میشود حرارتگرفته شده از یخچال دفع شود و باعث گرم شدن آن می شود.

دلیل دوم می تواند به موتور فن اواپراتور ربط داشته باشد. وظیفهی این موتور فرستان هوای سرد فریزر بر روی کویل اواپراتور می باشد.

اگر این موتور به خوبی کار نکند خنک شدن یخچال و فریزر با مشکل روبرو می شود. ابتدا لازم می باشد تا تیغه فن با دست حرکت داده شود و با هیچ مقاومتی روبرو نباشد. در صورت شنیدن صدای عجیب بهتراست موتور تعویض شود. در صورت کار نکردن کلی موتور نیاز می باشد تا با مولتی متر جریان سنجیده شود.

گاهی نیز خرابی یا ایراد در دمپر کنترل هوا نیز میتواند عامل بروز این مشکل باشد. میزان هوای ورودی به بخش یخچال را از هوای سرد بخش فریزر بر عهده ی دمپر کنترل هوا می باشد دمپر هوا را بررسی کنید تا گیر نکرده باشد.

ترمیستور یکی دیگر از قطعه هایی است که می تواند در گرم شدن یخچال موثر باشد. دمای داخل یخچال توسط ترمیستور ثبت شده و به برد کنترل یخچال فرستاده می شود. سپس بر اساس دمای خوانده شده، برد کنترلی به کمپرسور و اواپراتور فرمان کار کردن و یا نکردن صادر میکند.

بنابراین در صورتی که ترمیستور خراب شود و یا دما اشتباه خوانده شود ممکن است کمپرسور یا اواپراتور کار نکنند. به کمک مولتی متر می توان تریستور را تست کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، قطعات دیگری نیز هستند که در بروز مشکل گرم بودن یخچال در حین سرد بودن فریزر، دخیل اند که شامل موارد زیر می باشد:

 • برد کنترل دما: وظیفه این برد وظیفه ی ارسال ولتاژ مناسب به کمپرسور و موتور فن را بر عهده دارد
 • برد کنترل دیفراست: وظیفه این برد تعیین تعداد دفعاتی اجرای سیکل برفک زدایی می باشد که باعث ذوب شدن برفک ها و یخ های موجود بر روی کویل های اواپراتور می شود.
 • ترموستات دیفراست: وظیفه ی این قطعه کنترل دمای کویل اواپراتور و فعال کردن هیتر دیفراست می باشد.
 • تایمر دیفراست: وظیفه ی این قطعه ارسال سیگنال به هیتر دیفراست و فعال کردن سیکل برفک زدایی می باشد. خرابی آن باعث بالا رفتن دمای یخچال می شود.
 • برد کنترل اصلی: برد کنترل اصلی وظیفه دارد تمامی بخش های یخچال را کنترل کند اما برای بررسی این قطعه نیاز می باشد که در آخرین مرحله آن را بررسی کنید زیرا احتمال خرابی در این قطعه کمتر از سایر قطعات می باشد.

سایر مشکلات و ایرادات یخچال فریزر سامسونگ

عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

 1. روشن شدن اشعه قرمز رنگ که متعلق به المنت دیفراست است کاملا طبیعی و نرمال می باشد.
 2. اگر روی یخچال را رطوبت و نم پوشانده است این امر در هوا با رطوبت بالا طبیعی است. می توانید با دستمال این رطوبت را خشک کنید.
 3. اگر آب روی کف آشپزخانه یا پایین یخچال می ریزد علت این امر این است که قطعات یخ در کانال خروجی جمع شده و با به هم چسبیدن آن این مشکل بوجود می آید.
 4. در صورتی که یخچال آلارم می دهد احتمال زیاد درب یخچال باز است آن را ببندید.
 5. در شرایطی که یخچال بدون توقف کار می کند ولی دمای آن متناسب است، این امر کاملا طبیعی است. در زمان باز شدن درب یخچال عمل دیفراست باعث می شود تا کمپرسور یخچال کار کند و این عمل تقریبا پس از 2 ساعت بسته شدن درب یخچال ادامه می یابد تا کمپرسور خاموش شود.
 6. اگر با انتخاب گزینه Temp و Beverage عملی صورت نگرفت این امر به علت گرم بودن درجه یخچال می باشد. بعد از ۶ ماه کارکرد متوالی، به علت صرفه جویی در مصرف برق و ذخیره انرژی گزینه Beverage Center خاموش می شود.
 7. اگر لامپ داخل یخچال روشن نمی شود ممکن است برق به داخل یخچال نرسیده باشد و یا خود لامپ یا فیوز آن دچار مشکل شده باشند.
 8. اگر حالت یخ CUBED انتخاب کرده اید ولی یخ CRUSHED خارج می شود، علت این امر این است که قبل از این حالت یخ به شکل CRUSHED در داخل مخزن یخچال باقی مانده است، پس از مصرف مقداری از یخ شکل آن ها به حالت درخواستی تبدیل می شود.

2 دیدگاه

 • محمد گرجی

  علت دفرمه شدن (باد کردن) قسمت داخلی درب فریزر چیست آیا دوجداره فریزر باز میشود؟

  • admin

   به علت نفوذ رطوبت به داخل درب فوم داخل درب منبسط می شود دلیل اصلی این رطوبت نشت آب از شلنگ و منبع آب داخل درب می باشد. مشکل قابل تعمیر است برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *